ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2014 Pazartesi 14:15

Tam 1 milyon liralık vurgun

Tam 1 milyon liralık vurgun

Paravan firma aracılığıyla ülkeye sokulmak istenen kaçak içkiler ele geçirildi.


İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, paravan bir firma aracılığıyla kaçak yollarla ülkeye sokulmak istenen, piyasa değeri yaklaşık 1 milyon lira olan alkollü içki ele geçirdi.

Ekipler, yurtdışından kaçak getirilen alkollü içkilerin bir büfede satıldığı ihbarı aldı. Araştırma sonucunda "R.A." unvanlı firmanın getirerek antrepoya koyduğu içkileri, gümrük işlemine tâbi tutmadan ülkeye soktuğu, bunların "P.B." unvanlı büfede satıldığı tespit edildi. Harekete geçen ekipler, firmanın antrepo ve işyerlerinde arama yaptı. Alkollü içki cinsi eşyaların gerekenden eksik olduğu, içi boş içki kutuları bulunduğu görüldü. Ülkeye kaçak olarak sokulmak istenen ve piyasa değeri yaklaşık 1 milyon lira olan toplam 15 bin 730 şişe alkollü içkiye el koyuldu. Büfede yapılan aramalarda ise 51 adet kaçak alkollü içki ve üzerinde herhangi bir bandrol bulunmayan, yabancı menşeli 26 adet kaçak sigara ve puro cinsi eşyalar ele geçirildi.

Söz konusu firmanın faal olmadığı, M.K.’nin kaçakçılık amacıyla paravan olarak kurduğu, resmî olarak kiralamadığı ve hiçbir suretle kullanmadığı bir depoyu kiralamış ve kullanmış gibi gösterdiği, bu amaçla hazırladığı içeriği sahte belgeyle ithalatçı-dağıtıcı belgesi aldığı, bunu kullanmak suretiyle içkilere tatbik etmek üzere bandrol temin ettiği ve bu sayede alkollü içki ithalatı yaptığı, ayrıca antrepodaki içkileri kaçak olarak ülkeye soktuğu ve şüphelilerden birine ait işyerinde satışa sunduğu ortaya çıkarıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na 12 şüpheli hakkında suç duyurusunda bulunuldu.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER