ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 11:56

Talha Uğurluel’den Akşehir belgeseli sürprizi


Akşehir Gönüllü Eğitimciler Derneği Tarafından (AGED) tarafından Akşehir Kültür Merkezi’nde ‘Muhteşem Osmanlı’nın Görkemli Yüzyılı ve Kanuni Sultan Süleyman’ konulu program düzenlendi. Uğurluel, temmuz ayı içerisinde Akşehir'de TRT ile 'Akşehir ve Selçuklu' belgeseli çekeceğini açıkladı.

Programa konuşmacı olarak katılan Tarihçi Talha Uğurluel, Kanuni Sultan Süleyman'ın dizilerde anlatıldığı gibi bir yaşantısının olmadığını söyledi. Osmanlı’da kadınların dizilerde gösterildiği gibi dekolte elbiseler giymediğini anlatan Uğurluel, “Osmanlı’da böyle bir şey yoktu. Padişah anneleri beş vakit namaz kılıp, evlatları için dua ederlerdi. Bunun aksini söyleyenler Osmanlı’yı karalama çabaları içerisindedir. Ayrıca Kanuni’nin birden çok eşi var diye 'Kanuni eşlerinin dizinin dibinden ayrılmıyor' anlamı çıkarılamaz.” dedi.

Talha Uğurluel, Kanuni Sultan Süleyman hakkında tarihi bilgiler verirken, dizilerde anlatıldığı gibi zevk ve sefa düşkünü olmadığını anlattı. Osmanlı sarayları hakkında da bilgiler veren Uğurluel, sarayın Birun ve Enderun olmak üzere iki bölümden oluştuğunu belirtti. Enderun’un bir eğitim yuvası olduğunu ifade eden Uğurluel, “Günümüzde lanse edildiği gibi Enderun kızların padişahları beklediği yer değildir. Enderun’da bir sistem vardır. Burada yetişenler en güzel ve en mükemmel şekilde yetişirdi. Burada eğitilenler genelde birbirleri ile evlendirilirdi. Bu bir sistemdir. Oryantalist bakış açısı bunu görmez ya da görmezden gelir. Kendi işlerine geldiği gibi anlatırlar.” diye konuştu.

“Kanuni’nin ömrü savaşlarda geçti” diyen Uğurluel, son seferi olan Zigetvar’da atına binebilmek için beline urgan bağlayarak ordunun önünde savaşa gittiğini hatırlattı. Kanuni’nin kesinlikle içki içmediğini belirten Uğurluel, konuyla ilgili şunları söyledi: "Padişah beş vakit namaz kılan bir insandı. Günümüzde ‘Koskoca Padişah bir iki kadeh içmiştir’ sözlerine anlam veremiyorum. Bir damla içki ile namaz kılınamazken beş vakit namazını aksatmayan bir insan padişah bile olsa nasıl içki içer. Kanuni padişah da olsa bir şeyler içmiştir, ama bu kesinlikle içki değildir. Mesela Kanuni ilk defa Demirhindi şerbetini İstanbul’da içmiş ve çok hoşuna gitmiştir. Bu şerbet daha sonraları padişah içeceği olarak anılmıştır."

Yoğun ilgi gören programda AGED Başkanı Metin Sümer, Uğurluel’e Akşehir'in meşhur ters dönen saati ve Akşehir Belediyesi kültür yayınlarına ait kitapları hediye etti. Programın sonunda kitaplarını imzalayan Uğurluel, bir de sürpriz yaparak, temmuz ayı içerisinde Akşehir'de TRT ile 'Akşehir ve Selçuklu' belgeseli çekeceğini açıkladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER