ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2012 Cumartesi 01:19

Taksim'de Uludere protestosu


İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Şırnak Uludere?de 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayların birinci yıldönümünde, Taksim?de, anma eylemi yaptı.

"34 Dakika Roboski için Adalet" adı altında yapılan eylemde hayatını kaybedenler için 34 mum yakılıp, havaya 34 balon bırakıldı

İHD üyesi yaklaşık 50 kişi, saat 21.00 sıralarında Taksim Meydanı'nda toplandı. Hayatını kaybedenler için için 34 mum yakıp yanlarına karanfil bırakan eylemciler adına basın açıklamasını okuyan İHD yöneticisi Osman Özkan, 'Roboski'de 17'si çocuk olmak üzere 34 kişinin TSK'ya ait savaş uçaklarından atılan bombalarla parçalanarak katledilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti.

Bu bir yıl içerisinde siyasi irade Kürt sorununun çözümsüzlüğünü derinleştirmekle Roboski'nin üzerine örtmek için elinden ne geliyorsa yaptı. Soruşturmada bir arpa boyu yol alınamadı. Gizlilik kararından dolayı savcılığın hangi soruşturma işlemlerini yaptığı bile belli değil. Savcılık, avukatların dilekçelerine yanıt vermemekte.

Gizliliğin kaldırılması talebi ağır ceza mahkemesi tarafından reddedildi. Ölenlerin yakınlarının ifadeleri alınmadı. Kamu görevlileri ile ilgili bir işlem yapılıp yapılmadığı bilinmiyor. Bombalama emrini kim verdi, siyasi ve idari sorumluları kimler hala ortaya konulmadıö dedi.

Açıklamada faillerin belli olduğu iddia edilerek, Savaş uçaklarını kullanan pilotlar, görevleri ve rütbeleri belli olan amir konumundaki komutanlar, Hava Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanı, Başbakan ve adil bir soruşturma sonucunda açığa çıkartılacak siyasi otoritelerö denildi.

34 MEKTUP OKUNDU, 34 BALON UÇURULDU

Açıklamanın ardından eylemciler, hayatını kaybedenlerin ağzından yazılmış 34 mektubun okunmasını 34 dakika oturarak dinledi. Ardından 34 yanan balon havaya bırakıldı. Eylem, atılan sloganların ardından olaysız sona erdi.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER