ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2014 Çarşamba 14:51

Taksim Topçu Kışlası Projesi’yle ilgili flaş gelişme

Taksim Topçu Kışlası Projesiyle ilgili flaş gelişme

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Topçu Kışlası Projesi’yle ilgili mahkemeden olumlu karar çıksa bile halk oylamasına gidileceğini açıkladı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi son günlerde tekrar gündeme gelen Topçu Kışlası Projesi'yle ilgili açıklama yaptı.

stanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Topçu Kışlası için yapılan açıklamada mahkeme kararının beklendiği ve plebisit düzenleneceği vurgusu yapıldı.

Belediyeden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Taksim Topçu Kışlası Restitüsyon Projesi ile ilgili olarak devam eden dava sonucunda mahkemeden ‘yapılamaz’ kararı çıkması halinde projenin iptal edileceği, ‘yapılabilir’ kararı çıkması durumunda yeniden değerlendirmeye alınacağı, projenin devamı yönünde bir karar alınması halinde bile bunun halkoyuna (plebisit) sunulacağı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından ifade edilmişti.

"MAHKEME KARARI OLSA BİLE HALKOYUNA BAŞVURACAĞIZ"

Taksim Topçu Kışlası ile ilgili kurulun ‘İstanbul ili, Beyoğlu ilçesi, 751 ada, 1-2-3-4 parsellerde bulunan ve yerinde mevcut olmayan Taksim Kışlası’na ait iletilen bilgi-belgelerden 2863 sayılı yasanın 6. maddesinde belirtilen özellikleri taşıdığı anlaşıldığından korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesine, koruma grubunun 1 olarak belirlenmesine, ne şekilde ihya edileceği ile ilgili olarak restitüsyon ve rekonstrüksiyon projelerinin Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Projeleri ile bir bütünlük içerisinde değerlendirilmesine karar verildi’ şeklindeki 09.02.2011 tarih ve 4225 sayılı kararı gereğince Taksim/Topçu Kışlası ’Beyoğlu ilçesi, Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ne ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’na işlenmişti. Her ne kadar bu plan İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin 2012/778 E., 2013/1084 K. sayılı ve 06.06.2013 tarihli kararı ile iptal edilmişse de, karar temyiz ve tashihi karar yapılmış olduğundan henüz kesinleşmemiştir” denildi.

Mahkeme sürecinin henüz tamamlanmış olmaması nedeniyle yeni bir kararın verilmesinin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, “Bu nedenle daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Bakanı Kadir Topbaş’ın ifade ettiği ‘mahkeme süreci’ henüz tamamlanmadığı için belediyenin bu projeye ilişkin yeni bir karar vermesi de söz konusu değildir. Böylelikle daha önceki yatırım programları ve planlarında yer alan diğer projeler gibi Taksim Topçu Kışlası Projesi’nin de 2014-2019 Stratejik Planı’nda yer alması rutin ve teknik bir uygulamadan ibarettir. Söz konusu projeye ilişkin mahkemenin vereceği ‘yapılamaz’ kararı doğrultusunda projenin iptali, ‘yapılabilir’ kararı doğrultusunda ise ‘yeniden değerlendirme ve yapılması yönünde karar alınması halinde bile halk oylamasına gidilmesi’ yönündeki irade geçerlidir” ifadelerine yer verildi.
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER