ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 10:31

Taksim karıştı! BDP de sokağa indi! 20 kişi gözaltında

Taksim karıştı! BDP de sokağa indi! 20 kişi gözaltında

Ankara'daki ODTÜ'de bağlı arazideki yol çalışmaları bahanesiyle Hatay'da yapılan eylemlerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için Taksim'de protesto yürüyüşü yaptı.


Hatay'da yaşanan gösterilerde yaralanan ve dün hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ı (22) anmak için Taksim Meydanı'na karanfil bırakmak isteyen milletvekilleri ve vatandaşlar polis engeline takıldı.

Beyoğlu Taksim'nde, dün akşam yapılan gösteriler sırasında 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltındaki protestocuların Güvenlik Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri sürüyor.

Beyoğlu'nda dün akşam saatlerinde, Hatay'da Ahmet Atakan'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili protesto gösterileri vardı. Polisin müdahale ettiği göstericilerden 20'si gözaltına alındı. Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne getirilen protestocuların ifade işlemleri sürüyor.

Saat 18.00'dan itibaren Gezi Parkı ve meydanda güvenlik önlemi alan polis sosyal medya üzerinden yapılan çağrılara uyarak meydana çıkmak isteyenlere izin vermedi. Karanfil bırakma eylemine destek vermek için gelen Cumhuriyet Halk Partisi ve Barış ve Demokrasi Partisi'ne mensup milletvekilleri meydana çıkılmasına izin verilmediği gerekçesiyle basın açıklaması yapmayarak oturma eylemi gerçekleştirdi.

Bazı gruplar polise havai fişek atarken, polis eylemcileri biber gazı sıkarak dağıttı. Polisin müdahalesi sırasında kullanılan yoğun gaz nedeniyle Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı'nda Türkiye ile İsveç U21 takımları arasında oynanan 2015 UEFA Avrupa Şampiyonası 7'nci Grup mücadelesi bir süre durdu.

Taksim Dayanışması ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan çağrıyla bugün Taksim Meydanı'nda saat 19.00'da Hatay'daki gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için karanfilli anma ve basın açıklaması yapılacağını duyurdu. Polis saat 18.00'dan itibaren güvenlik önlemi alarak Gezi Parkı, Taksim Meydanı ve Cumhuriyet Anıtı'nı kapattı. İstiklal Caddesi girişinde de önlem alan polis, ellerinde karanfillerle bekleyen yaklaşık 50 kişilik grubun sloganlar atması üzerine kol kola girerek müdahale etti.

İSTİKLAL CADDESİ'NDE BİBER GAZI

Bu sırada ellerinde "Ahmet Atakan ölümsüzdür. AKP'den hesap soracağız" yazılı pankart taşıyan yaklaşık bin kişilik grup sloganlar eşliğinde polis ekiplerine havai fişek attı. Havaiş fişekli saldırının bitmesinin ardından çevik kuvvet polisleri eylemcilere biber gazı ile karşılık verdi. Ara sokaklara atılan yoğun biber gazı nedeniyle bazı vatandaşların nefes almakta zorlandı.

VEKİLLERDEN OTURMA EYLEMİ

Eyleme destek veren CHP'li milletvekilleri Müslim Sarı ve Melda Okur ile BDP'li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel ve Sabahat Tuncel, vatandaşlarla birlikte basın açıklaması yapmak için meydana girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapan grup adına konuşan Taksim Dayanışması üyelerinden Yüksek Mimar Mühendis Mücella Yapıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu eleştirerek "Buradaki şiddet bitene kadar açıklama yapmayacağız. Elimizde sadece karanfil var. Çıplağız, sadece bir sayfalık açıklamamızdan korkuyorlar" dedi.

Levent Tüzel müdahaleyi eleştirerek "22 yaşındaki Ahmet'in bir kez daha polis fişeği ile öldürülmesini lanetliyoruz. Polis şiddetini protesto etmek isteyenlere daha çok polis şiddet uyguluyor. Bu şiddet giderek artacak. Burada açıklama yapılmasına izin verilmiyor. Vali bey ile görüştük Taksim Meydanı'nın gösterilere açık olmadığını söyledi. İstanbul'un hiçbir meydanı düşünce açıklamaya yasaklanmamalı" diye konuştu.

CHP'li milletvekili Müslim Sarı ise Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun meydanda açıklama yapmak için sadece vekillere izin verdiğini söyleyerek "Biz halkımızla beraber açıklama yapmak istiyoruz. Bu teklifi kabul etmiyoruz. Bu nedenle açıklamayı da yapmıyoruz ve burada oturmaya eylemi yapacağız" şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından vekiller ile birlikte bekleyen kalabalık ellerindeki karanfilleri İstiklal Caddesi'nin girişine bırakarak oturma eylemi düzenledi. 15 dakikalık eylemin ardından kalabalık alkışlarla Mimarlar Odası'na gittiler.

MAÇA BİBER GAZI ARASI

Yoğun gaz kullanımı nedeniyle Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı'nda Türkiye ile İsveç U21 takımları arasında oynanan 2015 UEFA Avrupa Şampiyonası 7'nci Grup mücadelesi 22'nci dakikasında hakem tarafından durduruldu. Futbolcular biber gazından etkilenmemek için ağızlarını ve gözlerini formalarıyla kapattıktan sonra soyunma odasına kaçtılar. Maç saat 21.00'dan itibaren kaldığı yerden devam etti.

BARİKAT KURUP CADDEYİ KAPATTILAR

Beyoğlu Örnektepe Mahallesi'nde yüzleri maskeli bir grup cadde üzerine barikat kurup, barikatı ateşe verdi.
İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında polis-eylemci gerginliği devam ederken, Örnektepe Mahallesi'nde yüzleri maskeli bir grup Etibank Caddesi üzerine çöp konteynerleri ve banklarla barikat kurup, barikatı ateşe verdi. Sloganlar atarak caddeyi trafiğe kapatan eylemcilerin bekleyişi devam ediyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER