ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 13:51

Takılar bundan sonra baharat kokacak

Takılar bundan sonra baharat kokacak


Eşsiz tatları ile yemeklere lezzet veren baharatlar, yeni yapılmaya başlanan baharatlı takı ve tablolarla evlerin kokusunu da değiştirecek.

İstanbul Pendik'te yaşayan Leyla Dereköy(57), 4 yıldır kendi imkânları ile yaptığı baharatlı takı ve tablolarla sanata yeni bir boyut getirmenin heyecanını yaşıyor. Dereköy'ün tarçın, karanfil, çörekotu, amber, ud ağacı kokusundan yaptığı tablo ve takılar, sergilendiği Pendik Belediyesi Mehmet Akif Kültür Merkezi'nde büyük ilgi görüyor.

Pendik Belediyesi'nin açtığı sanat kurslarına katılan, baharatlı tablo ve takı tasarımının mucidi Leyla Dereköy, baharatlı sanatın hikâyesini şöyle anlattı: ''Diş hekimi olan eşim 40 yıl önce Kuzey Afrika'dan bana, karanfil kokulu bir takı getirdi. Ben bunu 15 yıl kullandım. Takıyı 15 yıl boyunca ne zaman taksam o karanfil kokusunu hep hissettim. Dört yıl önce kursa girip takı, tablo yapmasını öğrendim. Farklı bir şeyleri nasıl yapabilirim diye düşünürken de eşimin bana hediye ettiği, karanfil kokulu takı aklıma geldi ve ben de 'neden kokulu takılar, tablolar yapmayayım' diye kendi kendime sordum. Üç sene süren araştırma ve denemelerimden sonra, takıları yapmaya başladım.''

Şu ana kadar karanfilden mermer üzerine tablo, tarçından bileklik, kolye, küpe, yüzük, tesbih gibi takılar yapan Leyla Dereköy, ''Bu yaptığımız tabloları eve astığınız zaman, dışarıdan geldiğinizde kokuyu her zaman hissediyorsunuz. Kolunuza taktığınız bileklikte, parmağınıza taktığınız yüzükte, boynunuza astığınız kolyede hangi baharattan yapılmışsa o kokuyu hiç kaybolmadan hissediyorsunuz. Baharatlı sanatı yaparken, önce hangi baharattan yapacaksak, o baharatı toz yapıyoruz. Toz baharatı hamur haline getirip yapıştırıcı vasıtası ile takının boyutlarında olacak şekle şekillendiriyoruz. Her bir takı için günlerce zaman harcıyoruz. Ama harcanan zamanın sonunda çıkan eserler bizi mutlu ediyor.'' açıklamasını yaptı.

Leyla Dereköy, Pendik Belediyesi Mehmet Akif Kültür Merkezi'nde sergilenen, aynı zamanda küçük fiyatlara satışa sunulan ürünlerden elde ettiği gelirin yüzde 25'ini ise öğrencilere burs olarak veriyor.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER