ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 13:11

Tahvil ihracı 915 milyon dolar!


VakıfBank, kasım ayında gerçekleştirdiği 10 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarındaki ''Sermaye benzeri tahvil'' ihracına ek olarak, aynı vadede ilave 400 milyon dolar tutarında tahvil ihraç etti.
     Vakıfbank'tan yapılan açıklamaya göre, Banka, böylece 15 milyon dolar getiri miktarı ile birlikte toplam 915 milyon dolar tutarında sermaye benzeri tahvil ihracı gerçekleştirmiş oldu.
     Tahvillerin yüzde 63'ü Avrupa, yüzde 30'u ABD, yüzde 7'si ise Asya ve Ortadoğu'ya ihraç edilirken, yüzde 78'i aktif yönetim şirketlerine, yüzde 15'i özel bankacılık müşterilerine ve yüzde 7'si bankalara dağıtıldı.
     Bu yılın kasım ayında 10 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarında sermaye benzeri tahvil ihraç ederek, Türkiye'nin yurt dışı yatırımcılara yönelik sermaye benzeri tahvil ihraç eden ilk kamu bankası olan VakıfBank, yeni tahvil ihracı ve getiri miktarıyla, bu rakamı 915 milyon dolara çıkardı.
     Türkiye dışında yerleşik gerçek ve tüzel kişilere satılmak üzere 10 yıl vadeli ve itfa tarihi 1 Kasım 2022 olan ihracın nominal tutarı 400 milyon dolar, getiri oranı yüzde 5,50 olarak gerçekleşti. Her 100 dolar nominal değerli tahvilin satış fiyatının 103.766 dolar üzerinden gerçekleşmesi, ihraçtan elde edilen kaynağın büyüklüğünün 415 milyon dolar olmasını sağladı.
    
     -VakıfBank Genel Müdürü Kalkan-
    
     VakıfBank Genel Müdürü Süleyman Kalkan konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, 400 milyon dolarlık işlemin VakıfBank açısından roadshow yapılmadan gerçekleştirilen ilk sermaye benzeri tahvil ihracı olması bakımından taşıdığı öneme işaret ederek, işlemin ilan edildiği aynı gün içerisinde başarı ile fiyatlandığını belirtti.
     Kalkan, ''Bu hızlı ve etkin çalışma, Türkiye'nin bankacılık sektörünün ve VakıfBank'ın uluslararası piyasalardaki itibarını, saygınlığını ve yüksek kredibilitesini bir kez daha ispatlamıştır. Önümüzdeki dönemlerde de kaynak yapısını çeşitlendirmek amacı ile yeni ve farklı alternatifleri değerlendirmeye devam edeceğiz'' dedi.
     Sermaye benzeri tahvil ihracının; ilave komisyon ödemeden gerçekleştirilen bir işlem olduğunu dile getiren Kalkan, şunları kaydetti:
     ''Yılın son çeyreğinde gerçekleştirdiğimiz iki adet sermaye benzeri tahvil ihracı ile yurt dışından toplam 915 milyon dolarlık kaynak sağlamış olduk. Bu kaynağı, uzun vadeli yatırım ve proje kredilerinde kullandıracağız. Söz konusu kaynağın, bankamız sermaye yeterlilik rasyosu üzerinde yaklaşık 200 baz puanlık pozitif bir etkisinin olmasını bekliyoruz. Daha da güçlenen sermaye yapımız ve yurt dışından sağlamış olduğumuz uzun vadeli kaynaklarla Türkiye ekonomisine destek olmaya devam edeceğiz.
     Türkiye'nin son yıllarda temel makro finansal risklerde sağladığı rahatlama, ülkemizi yurt dışı piyasalarda daha güçlü kılıyor. Bankacılık sektörü de hem kendi güçlü yapısı hem Türkiye ekonomisinin itici gücüyle yurt dışında başarılı işlemlere imza atıyor. Gerçekleştirdiğimiz tahvil ihraçları Türkiye'ye ve bankamıza uluslararası piyasalarda duyulan güveni artırıyor.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER