ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 14:09

Tadı kaçan AB’ye baklava öneriyoruz


Avrupa Bakanı (AB) Bakanı Egemen Bağış, Gaziantep Baklavası’nın AB’de tescilini değerlendirdi. Bağış, ‘‘Biz Avrupa’nın, krizlerle boğuşmaktan tadının kalmadığı bir dönemde, onlara Gaziantep’in fıstıklı baklavasını zaten her zaman öneriyoruz.’’ dedi.

Gaziantep Sanayi Odası’nın, AB nezdinde yaptığı başvuru sonuçlandı, 'Antep Baklavası/Gaziantep Baklavası' coğrafi işaret (mahreç işareti) olarak AB'de tescil edildi. Tescil, AB'nin Resmi Gazetesi'nde de önümüzdeki günlerde yayımlanacak. Bu tescil ile Antep Baklavası her türlü kötüye kullanım, taklit ve çağrıştırmaya karşı AB'de de koruma altına alındı. Antep Baklavası, üreticiler tarafından tescil belgesinde/ürün şartnamesinde yer alan yöresel üretim tekniklerine uyulması şartıyla üretilebilecek.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan AB Bakanı Bağış, "Gaziantep Sanayi Odası’nın başvurusundan sonra süreci yakından takip ettik ve nihayetinde bir zenginliğimizi daha AB’de tescil ettirerek çok önemli bir adım attık. Antep Baklavası'nın AB tarafından tescil edilmesi, esasen Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katacağı zenginliklerin de bizzat AB tarafından tescil edilmesidir. Avrupa Birliği Bakanlığı olarak, bu ürünlerimizin AB'de tescili konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vermeye hazırız." diye konuştu.

‘‘TÜRKİYE, AB’DEN YÜK ALMAYA GELİYOR’’

Antep Baklavası'nın, sadece Gaziantep’in değil Türkiye’nin bir zenginliği olduğunu hatırlatan Bağış, Gaziantep Sanayi Odası’nın bu konuda bazı haksızlıkların önüne geçmek adına önemli bir çaba ortaya koymasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Sanayi Odası’na bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür etti. Bağış, şöyle dedi:

“Artık Antep Baklavamız resmen tescillendi ve Avrupa sofralarında 'Antep Baklavası' olarak yer almayı hak etti. Bundan böyle sadece Gaziantep’in değil, sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da bir zenginliği haline gelecek. Bugün zaten baklavamız Brüksel de dahil olmak üzere, Avrupa’nın önemli merkezlerinde bizzat Gaziantepli yatırımcılarımız tarafından Avrupa halklarının sofrasına sunulmuş durumda. Biz Avrupa’nın krizlerle boğuşmaktan tadının kalmadığı bir dönemde, onlara Gaziantep’in fıstıklı baklavasını zaten her zaman öneriyoruz. Türkiye, üye olduğunda AB pastasının dilimlerinin küçüleceğini zannedenlere de bu tescil çok anlamlı bir cevaptır. Mısır unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz. O yüzden Türkiye’nin üyeliğini türlü oyunlarla engelleyebileceğini zannedenler beyhude bir çaba içindedir. Türkiye, AB’ye yük olmaya değil, AB’den yük almaya geliyor. Biz pastayı da büyüteceğiz, baklavayı da Avrupa’nın mutfağına armağan edeceğiz.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER