ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 17:10

Tacik başkan, kara yoluyla Konya’ya geldi


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Tacikistan Meclis Başkanı Shukurjon Zuhurov, İstanbul'dan sonra Konya'yı ziyaret etti. "Ülkenizin yollarını yakından görmek istiyorum” diyen Zuhurov, İstanbul-Konya yolculuğunu kara yoluyla yaptı.

Tacikistan Meclis Başkanı Shukurjon Zuhurov'a Türkiye gezisinde Tacikistan'ın Türkiye Büyükelçisi Farruk H. Sharipov’un yanı sıra Tacikistan Parlamentosu’ndan bazı milletvekilleri ve danışmanları eşlik etti. İstanbul'un ardından Konya'yı ziyaret eden Zuhurov, temasları çerçevesinde Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Uğur Kaleli, KTB Meclis Başkanı Hüseyin Çevik, Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) Başkanı Soner Cesur ve AKTİSAD Yönetim Kurulu üyeleri ile Rixos Otel'de akşam yemeğinde bir araya geldi. Türkiye ile Tacikistan'ın kardeş olduğuna vurgu yapan Zuhurov, Türk müteşebbislerin yolunu gözlediklerini ve onların Tacikistan’a yatırım yapmalarını istediklerini söyledi. Türk işadamlarına "Yeter ki yatırım yapın, biz bize düşeni yapmaya hazırız.” diyen Zuhurov, "Dünyanın en zengin meyve bahçelerine sahibiz. Fakat entegre tesislerimiz, fabrikalarımız yok. Meyveyi dalından kopardıktan sonra gerek meyve suyu, gerekse paketleme tesislerimiz yok. Yani çok bakir bir saha. Bu yönde yapılacak yatırımlar isabetli olur. Yine dünyanın en kaliteli pamuğunu üretiyoruz, fakat makineleşme yönüyle yine eksik durumdayız. Hidroelektrik santrali kuracak müteşebbislere ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

Zuhurov, "Hz. Mevlana bizim de en değerlimiz. Buraya geliş amacımız sadece ve sadece onu ziyaret etmek. Onu daha yakından görmek ve tanımak. Huzurunda saygı ile eğilmek. Şems-i Tebrizi’yi yakından görmek. Onları siz ne kadar seviyorsanız, biz de o kadar seviyoruz." diyerek, sözlerini tamamladı.

Konya ziyaretinin ikinci gününde AK Parti Konya Milletvekili ve aynı zamanda Tacikistan Dostluk Heyeti Başkanı Mustafa Kabakçı ile bir araya gelen Zuhurov, Kabakçı'yı yakından tanıdığını ve Tacikistan halkının kendisine minnettar olduğunu söyledi.

Daha sonra Hz, Mevlana’nın kabrini ziyaret ederek dua eden Tacikistan heyeti burada, Konya Kültür ve Müzeler Müdürü Mustafa Çıpan’dan Hz. Mevlana’nın hayatı ve Mevlevilikle ilgili kısa bilgiler aldı. Konuk heyet Mevlana Türbe Müzesi'nin ardından Şems-i Tebrizi cami ve türbesini ziyaret etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER