ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 22:20

SYRİZA'nın lideri Çipras Batı Trakya'da


Yunanistan'da, anamuhalefet Radikal Sol İttifak (SYRİZA) lideri Aleksis Çipras, Yunanistan'da iki kategori vatandaş bulunmadığını belirterek, ayırımların kaldırılması gerektiğini söyledi.
Yunanistan'da, 18 ve 25 Mayıs tarihlerinde yapılacak yerel ve Avrupa Parlamentosu seçimleri turları kapsamında Batı Trakya'yı ziyaret eden Çipras, İskeçe'de Türk azınlığın yoğun olarak yaşadığı dağlık kesimdeki Şahin (Ehinos) köyüne gitti.
Çipras, burada yaptığı konuşmada, Şahin köyünü ziyaretinin Yunanistan'da iki kategoride vatandaş bulunmadığına dair bir mesaj olduğunu ifade etti. Çipras, bölgede ayırımların kaldırılması ve azınlık toplumunun Avrupa Parlamentosu'nda temsil edilmesi gerektiğini ifade ederek, 18 Mayıs'ta yapılacak AB Parlamentosu seçimlerinde SYRİZA'nın aday listelerinde azınlık mensubu güçlü bir adayın yer alacağını açıkladı. Azınlık toplumunun yerel yönetimde de etkin rol alması gerektiğini belirten Çipras, SYRİZA'nın bölgedeki eyalet seçimlerini kazanması durumunda, Rodop ve İskeçe illeri yönetimlerinde azınlık mensuplarına etkin rol verileceğini sözünü verdi.
Kendisinden önce konuşan İskeçe milletvekili Zeybek'in dile getirdiği Türk azınlığın, bölgede Türkçe ve Yunanca olmak üzere çift dilli anaokulları açılması talebine değinen Çipras, bunun haklı bir istek olduğunu belirtti ve "Ana dilde eğitim şart" dedi. Çipras Batı Trakya gezisi kapsamında Dedeağaç ve Gümülcine kentlerini de ziyaret etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER