ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 15:03

Swoboda'dan Taksim uyarısı

Swobodadan Taksim uyarısı

Kemal Kılıçdaroğlu'na restiyle Türkiye kamuoyunda geniş yer bulan AP Başkanı Swoboda, hükümete Taksim uyarısında bulundu.


Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, hükümete gerilimden kaçınarak barış ve sosyal adalet için çalışması tavsiyesinde bulundu.

Swoboda, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili yazılı açıklamasında, "Türk hükümeti politik motivasyonlu projelerle yeni çatışmaları ateşlemek yerine barış ve sosyal adalet için çalışmalıdır ve ciddi polis şiddetinin devamına müsaade edemez" ifadesini kullandı.

"Hükümetin Gezi Parkı'nda yapılmak istenen yeni projeyle ilgili tartışmaya sivil toplumu dahil etmekte başarısız olduğunu" belirten Swoboda, "vatandaşların büyük çoğunluğunun bu nedenle tepki gösterdiğini ve devamında protestoculara karşı benimsenen 'saldırgan' söylemin halkın taleplerinin anlaşılmadığını gösterdiğini" kaydetti.

Swoboda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "bölücü konuşmalarla kitlesel isyanı tırmandırma yerine masum vatandaşlarına şiddeti derhal sonlandırması ve dinleme iradesini göstermesi" çağrısında bulundu.

Hannes Swoboda açıklamasında, "Eğer Türkiye AB katılımı yolunda ilerlemeye devam edecekse Türk hükümeti önemli projelerde milli birlik sağlamak için muhalefeti ve sivil toplumu sürece dahil etmeyi öğrenmelidir. Maalesef Sayın Erdoğan'ın mevcut davranışı ne kendisini ne liderliğini yaptığı AK Parti'nin bu zorunlu demokratikleşmede devam etmek istemediğini gösteriyor" görüşüne yer verdi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER