ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2018 Pazartesi 09:06

Suudi gazeteci Kaşıkçı için bekleyiş sürüyor

Suudi gazeteci Kaşıkçı için bekleyiş sürüyor

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de girip bir daha çıkmadığı Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş sürüyor.


Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, 2 Ekim'de evlilik işlemleri için gittiği ve bir daha da dışarı çıkmadığı Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş devam ediyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, alıkonulmasına ilişkin soruşturma başlattığı gazeteci Kaşıkçı'nın akıbeti ile ilgili belirsizlik sürüyor. Kaşıkçı'nın en son görüldüğü yer olan Beşiktaş'taki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde gazeteciler bekleyişlerine bugün de devam ediyor.

Konsolosluk binasına Suudi polisler geldi

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş devam ederken, binaya lüks araçlarla bazı yetkililer geldi. 

Levent'teki başkonsolosluk binasına gelenlerin daha önce Türkiye'ye gönderilen Suudlu polisler olduğu belirtildi.

Araçlar, başkonsolosluk önünde kısa süreli hareketlilik yaşanmasına neden oldu. Dört lüks araçla gelen heyet, 2 saat sonra binadan ayrıldı.

Başkonsolosluk binasından çıkanlardan birisinin, boynuna Suudlu Arabistan bayrağını atkı gibi astığı görüldü.

Heyetle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Twitter hesabından açıklama

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nun resmi Twitter hesabından da Kaşıkçı'yla ilgili bir açıklama yapıldı. 

Arapça ve Türkçe yapılan açıklamada, "Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu'nda resmi bir kaynak, Reuters Haber Ajansı tarafından yayınlanan ve Türk yetkililer kaynak olarak gösteren açıklamalarında, Suudi vatandaşı Jamal Khashoggi'nin (Cemal Kaşıkçı'nın) İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'nda öldürüldüğüne dair suçlamaları reddetti." ifadeleri yer aldı. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kaynak, bu temelsiz suçlamaları şiddetle reddetti ve bu ifadelerinin konuya vakıf olan veya gerçek Türk yetkililer tarafından yapıldığını sorguladı. Kaynak, Suudi yetkililerinden oluşan güvenlik heyetinin, Suudi tarafın talebi ve Suudi vatandaşı Jamal Khashoggi'nin ortadan kaybolmasına ilişkin soruşturmalara katılmak için kardeş Türk tarafının rızasıyla cumartesi günü İstanbul'a geldiğini belirtti. Kaynak, Krallığın nerede olurlarsa olsunlar vatandaşlarının güvenliği konusundaki üstün hassasiyetini ve özenini vurguladı."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER