ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 22:02

Suudi Arabistan'ın İhvan'ı "terör örgütü" ilan etti


Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Suudi Arabistan'ın, teşkilatı terör örgütleri listesine almasını, "acele alınmış ve tepkisel bir karar" olarak nitelendirdi.
Ürdün İhvanı Genel Sekreter Yardımcısı Zeki bin Erşid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu karar acele alınmıştır ve tepkiseldir, ayrıca Suudi Arabistan'ın Arap dünyasında yaşanan gelişmelerde izlediği yöntemle bağdaşmamaktadır" dedi.
Erşid, İhvan'ın Arap dünyasının düşmanı olmadığını ve hiçbir ülkeyi hedef almadığını aksine Arap dünyasının kalkınmasını isteyen, demokrasi ve özgürlük ilkelerine saygılı medeni bir teşkilat olduğunu ifade etti.
Suudi Arabistan'ın bu karardan döneceğini umut ettiğini dile getiren Erşid, "Suud hükümetinin savaşı İhvan'la değil. Ayrıca İhvan bu tarz keyfi kararlarla karşı konulamayacak kadar güçlü bir geçmişe sahiptir ve onun hedef alınması Arap ulusal güvenliğinin hedef alınması demektir" değerlendirmesinde bulundu.
-"Listede, terörle alakası olmayan gruplar var"
Eski İhvan Şura Meclisi üyesi Rıza Fehmi de teşkilatın Suudi Arabistan'da örgütsel bir yapılanma içinde olmadığını ancak diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi orada da İhvan'ın fikirlerine inananların bulunduğunu ifade etti.
Fehmi, Suudi Arabistan'ın, Mısır'da halk hareketinin başarılı olmasından korktuğu için bu kararı aldığını öne sürerek, Suud yönetimini Mısır'ın içişlerine karışmakla suçladı.
Moritanyalı araştırmacı yazar ve İslami hareketler uzmanı Muhamed el-Muhtar eş-Şankıti ise kararla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Terör örgütü listesine alınan bazı hareketlerin gerçekten terör örgütü olduğunda şüphe yok. Ancak listede Nusra Cephesi gibi tartışmalı örgütlerin yanısıra İhvan gibi terörle hiç alakası olmayan gruplar da yer alıyor" ifadesini kullandı.
İhvan'ın terör örgütü olan gruplarla aynı listeye alınmasının, bu örgütlerle "aynı kefeye konulması" amacını taşıdığını vurgulayan Şankıti, kararın siyasi olduğunu belirterek, "Aksi takdirde Suudi Arabsitan'daki Hizbullah'ın listeye alınıp, Lübnan'dakinin alınmamasını açıklayamayız" diye konuştu.
Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, Arap Yarımadası El-Kaidesi, Yemen El-Kaidesi, Irak El-Kaidesi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Nusra Cephesi, Suud Hizbullah'ı, İhvan ve (Yemen'deki) Husiler'in terör örgütü listesine alındığı duyurulmuştu.
Mısır'da 3 Temmuz'daki darbenin ardından oluşturulan geçici yönetim, geçen Aralık ayında İhvan'ı terör örgütü ilan etmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER