ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 19:36

Suudi Arabistan yabancı işçileri gönderiyor


Suudi Arabistan'da sayıları bir milyondan fazla olduğu tahmin edilen Hindistanlı işçilerin büyük bir bölümü ''Suudileştirme Programı'' çerçevesinde ülkelerine gönderilirken, 6 bin Hintli işçi de dönmeyi bekliyor.
     Riyad'da temaslarda bulunan Hindistan Kerala Bölgesi Bakanı Ommen Chandy, Suudi Arabistan'daki Hintli işçilerin evlerine dönmek için büyükelçiliklerine müracaat ettiklerini belirtti. Chandy, 6 bin işçinin pasaportları bulunmadığı için seyahat belgesiyle evlerine döneceklerini, ayrıca Hindistan hükümetinin, işçilerin uçak biletlerini temin edeceğini açıkladı.
     Suudi Arabistan'ın işsizlikle mücadele amacıyla uygulamaya koyduğu "Suudileştirme Programı", orta ve uzun vadede yabancı işçileri evlerine göndererek daha çok yerli işçi istihdam etmeyi amaçlıyor.
    
     -Uluslararası okullarda yabancı öğretmen krizi-
    
     Bir süre önce ülkede sayıları 8,4 milyona ulaşan yabancı işçilerin çocuklarının eğitim gördüğü uluslararası okullara İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen baskınların yankıları da sürüyor.
     Polisin bir çok okula düzenlediği baskınlarda çalışma ve oturum izninin olmadığı gerekçesiyle yüzlerce öğretmenin gözaltına alınması ve sınır dışı edilmesi tepkilere neden oldu. Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığınca yapılan açıklama ve okullara gönderilen telefon mesajlarında, yabancı öğretmenlerin okullarına dönmeleri ve eğitimi aksatmamaları istendi.
     Suudi Arabistan yasalarına göre eşiyle birlikte ülkeye gelen çoğunluğu bayan öğretmenlerin çalışmaları kanun dışı sayılıyor. Polisin düzenlediği baskınlar sonucu uluslararası okullardaki öğretmenler sınır dışı edilme korkusuyla okullara gitmemeye başlayınca eğitimde sıkıntılar ortaya çıktı. Eğitim Bakanlığı yeni bir yasal düzenlemeyle yabancı öğretmenlerin çalışma izinlerinde düzenlemelere gideceğini belirterek tepkileri azaltmaya çalıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER