ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 21:09

Suudi Arabistan Türk öğrencileri bekliyor


Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Halid el-Mutlak, Türk öğrencileri Suudi Arabistan hükümetinin bursundan istifade etmeleri ve eğitim almaları için ülkesine çağırdı.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Mutlak, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğine dikkati çekti.

Geçen yıl 350 Türk öğrenciye Suudi Arabistan'da yüksek eğitim almaları için burs verildiğini ve bu sene rakamın 420'ye yükseldiğini hatırlatan Mutlak, bursların yanı sıra gidiş dönüş ulaşım ücreti, barınma ve eğitim masrafları gibi bir çok harcamanın da Suudi Arabistan hükümeti tarafından karşılandığını belirtti.

Bu sene ilk kez Türkiye'nin Suudi Arabistan'ın burs veren ülkeler sıralamasına girdiğini de müjdeleyen Mutlak, 60 Suudi Arabistanlı öğrencinin de burslu olarak Türkiye'deki tıp fakültelerinde eğitim alacağını söyledi.

Suudi Arabistan'da eğitim görmek isteyen öğrencilerin üniversitelere internet üzerinden müracaat edebileceklerini ifade eden Mutlak, öğrencilerin ayrıca Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği'ne de başvurabileceklerini kaydetti.
    
Kılıç: "Türk öğrenciler buraya gelsin"
    
Türkiye'nin Riyad Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Ruhi Kılıç ise "Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya'nın geçen haftalarda Riyad'da düzenlenen yüksek eğitim fuarına katıldığını ve Suudi Arabistan Yüksek Öğretim Bakanı Dr. Halid Muhammed Alangari ile bir araya gelmesinin ardından iki ülke arasında yeni bir dönemin başladığını" dile getirdi.

Her yıl 148 bin Suudi Arabistanlı öğrencinin, hükümetin belirlediği "Kral Abdullah bursu" ile dünyanın her yerinde eğitim gördüğünü de anlatan Kılıç, bu öğrencilerden bir bölümünü de Türkiye'ye çekme çabası içinde bulunduklarını ifade etti.

Suudi Arabistan'da 25 devlet üniversitesi ve 27 özel üniversite bulunduğunu hatırlatan Kılıç, ülkeye eğitim için gelen öğrencilerin hiç yalnızlık çekmeyeceklerini çünkü 120 bin Türk vatandaşının bu ülkede yaşadığını aktardı.

Kılıç ayrıca, ülkede Türk Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 8 okulun bulunduğunu ve 305 öğretmenin bu okullarda görev yaptığını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER