ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 17:02

Susuz kalan köylülerden su bidonlu tepki

Susuz kalan köylülerden su bidonlu tepki


 Rize’de bir grup köy halkı, 4 yıldır köylerinde susuzluk çektiklerini ve su ihtiyaçlarını taşıma su ile giderdiklerini söyledi. Grup, toplandıkları çeşme önünde ellerindeki su bidonlarına vurarak tepki gösterdi.

İl merkezine bağlı Aşağı Topkaya köyündeki yaklaşık 30 hane sakini, 4 yıldır su sıkıntısı çekiyor. Evlerinde su akmayan köylüler, su ihtiyacını her gün köy içerisindeki bir çeşmeden bidonlarla taşıdıkları sularla karşılıyor. Köylüler, susuzluk karşısında özellikle hastalar ve hayvanların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Su ihtiyacını karşıladıkları çeşme önünde toplanan köy sakinleri, yanlarında getirdikleri bidonlara vurarak tepkilerini dile getirdi.

Susuzluk mağdurlarından Şaduman Kazancı, 4 yıldır köylerinde su sıkıntısı çektiklerini ve ihtiyaçlarını taşıma su ile giderdiklerini anlattı. Yetkililerden sıkıntılarının çözümü noktasında acilen yardım istediklerini ifade eden Kazancı, “Susuzluktan pislik içerisinde yaşıyoruz. Rize İl Özel İdaresi bizim bu sıkıntımızla yeterince ilgilenmedi. Köyümüz kalabalık, hayvanlarımız var, hastalarımız var. Köye gelen su yeterli olmuyor. Tarlada çay topluyoruz, eve gelerek banyo ihtiyacımızı su olmadığı için gideremiyoruz. Islak mendillerle temizliğimizi yapıyoruz. Köyümüzde yaklaşık 30 hanede su sıkıntısı var.” dedi.

Su sıkıntısı yaşayan diğer köy sakinleri ise köyde hayvanların ve yatalak hastaların olduğunu, susuzluğun en çok onları etkilediğine dikkat çekerek, yetkililere seslendi. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER