ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 10:14

Sürücüleri memnun etmiyor

Sürücüleri memnun etmiyor

Ticari taksi, minibüs ve özel halk otobüsü sürücüleri için yürürlüğe giren 'şoför sigortası', sürücüleri memnun etmiyor.


Normal sigortalılara (4A) göre 13 gün daha az pirim yatıran sürücüler, bir çok sigorta avantajından yararlanamıyor. Sürücüler, “Hem sigortamızı kendimiz yatırıyoruz, hem de dandik sigorta yapıyorlar.” şeklinde tepkilerini dile getiriyor.

Taksi şoförleri 1 Mart 2011’de yürürlüğe giren 6111 Sayılı torba yasadan rahatsız. Yıllardır bekledikleri yasal güvenceyi sağlayan yasa, başta sürücüleri sevindirse de iş uygulamaya geldiğinde taksicileri isyan ettirdi. Analık, doğum, ölüm ve sağlık raporu gibi konularda 4A’lıların haklarından yararlanamamaları taksicileri çaresiz bıraktı. Bu sigortada bir aylık prim ödemesinde devlet, 13 günlük primi kendisi ödüyor. Kalan pirimler taksiciler tarafından ödeniyor ve bu yüzden ortaya bazı hak mahrumiyetleri çıkıyor.

Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman, bu sigorta kapsamında bulunan arkadaşlarının birçok haktan mahrum olduklarının altını çizdi. Trafikte dört teker üzerinde riskli bir hayat yaşadıklarını söyleyen Duman, “Arkadaşlarımızın 900 iş gününü doldurmadan malulen emekli olma hakkı bulunmuyor. Şu anda taksicilerin hepsi kendi sigortalarını kendileri ödüyor. Hem kendi sigortalarını ödüyorlar, hem de bize böyle 'dandik' bir sigortayı dayatıyorlar.” dedi.

Taksicilerin kendi sigortalarını kendilerinin ödemesinin de anlaşılır bir durum olmadığını belirten Duman, bu sigortada şoförlerin 212 TL ödediklerini, normal primli sigortada ödenen miktarın ise aylık 330TL olduğunu belirtti. Duman, “Kendi sigortamızı kendimiz ödüyoruz ama 17 günlük sigorta için bize dayatma yapıyorlar. 'Yoksa taksicilik yapamazsınız' diyorlar. Biz taksi şoförleri zaten tencerede pişirip tavada yiyen insanlarız. İşsiz kalacağız korkusuyla bu imzaları atıyorlar.” ifadesini kullandı.

4A sigortalısı olmaları durumunda iş güvencesi, kıdem tazminatı, emeklilik hakkı, işsizlik sigortası, doğum ve süt yardımı gibi haklardan yararlanacaklarını söyleyen Duman, “Bu sektöre gönül vermiş insanlar, SGK’sı var diye servis şoförlüğünü tercih ederek bırakıp gittiler. ‘Burada sigortam yok, sonum yok’ diye. Şimdi en azından sonları var diye biz bu eylemleri yaptık.” dedi.

'PLAKA SAHİPLERİ DUYARLI OLMALI'

Plaka sahiplerinin duyarlı olmaları gerektiğini ifade eden Duman, “Yarın bir gün o şoför arkadaşla yolları ayrılırsa ve o şoför mal sahibini dava ederse, plaka sahibi her ay için 2 bin lira ceza ödemek zorunda kalacak. Böyle bir şey olabilir mi? Hem kendi sigortalarını kendileri ödeyecekler, hem de dandik sigorta yapılacaklar.” ifadelerini kullandı.

20 yıldır İstanbul’da taksicilik yapan Türker Cor da, sigorta yasasının çıkmasıyla sevindiklerini ancak bir çok haktan yoksun olmanın sıkıntısını yaşadıklarını anlattı. Cor, “Çocuğum dünyaya geldi. Sosyal Sigortalar İl Müdürlüğü’ne gittim. Süt parası ödeneği için evraklarımı teslim etti. Bana, bu ödeneği 'şoför sigortalı' olduğum için alamayacağımı söylediler. Bunların düzeltilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yine 25 yıllık taksi şoförü Celal Dalgakıran ise, başından geçen bir olayı anlatarak sigorta kapsamında yaşadıkları sorunu dile getirdi. Dalgakıran, ameliyat olması gerektiği için hastaneye gittiğinde taksi sigortasının harcamaların çok küçük bir kısmını karşıladığını ifade ederek, “ 2 bin 500 liralık harcamanın 500 lirasını karşılıyor. Başta arkadaşlarımız işin iç yüzünü bilmedikleri için imza attılar ancak sonradan sorun yaşamaya başladıklarında çoğu arkadaşımız taksi sigortasından memnun değil. Biz bir şekilde araç sahipleriyle bir araya gelerek bu sigorta primlerinin 30 gün olarak ödenmesini istiyoruz.” dedi.

Taksi durağı yöneticisi Ömer Duyan da, sigorta yapılacağı sırada 17 gün üzerinden prim yatırılacağı belirtilince bunu önemsemediklerini ve kendi duraklarında çalışanları tam sigortalı yaptıklarını ifade etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanları ise, bu durumun ancak Meclis’te yapılacak yeni yasa ile düzeltilebileceğini, mevcut haliyle şoför sigortası kapsamında bulunanların bazı haklardan yararlanmalarının mümkün olmadığının altını çizdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER