ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2014 Salı 18:10

Sürücülere 519 lira ceza kesilecek

Sürücülere 519 lira ceza kesilecek

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Dursun Kavuran yaptığı açıklamada, araç sürücülerini uyardı.


Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Dursun Kavura, 1 Aralık tarihinden sonra kış lastiği taktırmayan sürücülere 519 lira ceza kesileceğini açıkladı.

 1 Aralık tarihinden sonra kış lastiği taktırmayan sürücülere 519 lira ceza kesileceğini açıklayan Kavuran, "Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık Pazartesi günü başlıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik gereği, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyeceğini, kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacağını kaydetti.

Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğunun şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsadığını vurgulayan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Şube Başkanı Ahmet Dursun Kavuran, "Düzenlemeye göre yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacaktır. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecektir. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine ceza ve ceza puanı yaptırımı uygulanacağı gibi kar lastiği olmayan araçlar yola devam edemeyecektir. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER