ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ekim 2014 Pazar 16:32

Suruç'ta 2 mahalle boşaltılıyor

Suruçta 2 mahalle boşaltılıyor

Suruç'un Suriye sınırınıdaki Küçükkendirli ve Büyükkendirli mahallelerinin valilik kararıyla güvenlik gerekçesiyle boşaltılacağı bildirildi.


Şanlıurfa Valiliği, Suriyeli Kürt sığınmacıların barındığı Süleymanşah Geçici Barınma Merkezi ile sınır hattındaki iki mahallenin boşaltılmasına karar verdi

- Sabah saatlerinde Türkiye tarafına düşen patlamamış havan topu mermisi imha edildi


- Sınır hattına tank sevkiyatı yapıldı


Şanlıurfa Valiliği, Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde havan mermisinin düştüğü iki mahalle ile sığınmacıların konakladığı merkezin boşaltılmasına karar verdi.

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında Kobani (Ayn el Arap) bölgesinde yoğunlaşan çatışmalardan sektiği değerlendirilen bir havan mermisinin düştüğü Büyük Kendirci Mahallesi ile yakınındaki Küçük Kendirci Mahallesi, valilik kararıyla boşaltılıyor.

Merminin düştüğü bölgenin yakınındaki Suriyeli Kürtlerin barındığı Süleymanşah Geçici Barınma Merkezindeki sığınmacılar da 11 Nisan Mahallesi'nde yeni oluşturulan bir merkeze taşınıyor.

Güvenlik güçleri, bölgede sık sık anonslar yaparak vatandaşların sınır hattından uzaklaşmasını istiyor.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük,  havan mermisinin Türkiye tarafına düşmesi sonucu bölgede güvenlik riskinin oluştuğunu söyledi.

Sınır hattında önlem aldıklarını belirten Küçük, ''Aldığımız karar doğrultusunda Büyük Kendirci ile Küçük Kendirci Mahallelerinin sakinleri ile Süleymanşah Konaklama Tesisindeki Suriyeli sığınmacıları daha güvenli bölgeye taşımaya karar verdik. Sığınmacılar ilçe girişinde oluşturduğumuz yeni merkezde ağırlanmaya devam edecek'' dedi.

Sınır hattı yakınındaki Büyük Kendirci Mahallesi'ne bir havan mermisinin isabet etmesi sonucu 2 kişi yaralanmıştı.

- Havan topu mermisi imha edildi

Öte yandan, sabah saatlerinde Suriye tarafından geldiği değerlendirilen ve patlamayan bir havan topu mermisi, askerler tarafından güvenli bölge oluşturulduktan sonra imha edildi.

İmha işleminin ardından Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınındaki bir tepeden IŞİD ile Kürt grupların çatışmalarını görüntüleyen basın mensupları da "can güvenliği" gerekçesiyle bölgeden uzaklaştırıldı.

- Sınıra tank sevkiyatı

Çatışmaların yoğunlaştığı Kobani'den Türkiye tarafına havan topu ve uçaksavar mermisi düşmesinin ardından askeri yetkililerin sınır hattındaki güvenlik önlemlerini artırdığı görüldü.

Bölgeye giriş-çıkışlar yasaklanırken, sınır hattına tank sevkiyatı da yapıldı.   

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER