ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 21:49

Suruç Ovası suya kavuştu

Suruç Ovası suya kavuştu

Türkiye'nin en uzun, dünyanın beşinci uzun sulama tüneli olan Suruç Tüneli'nden ovaya su verilmeye başlandı.


GAP Eylem Planı'nda yer alan ve resmi açılışını kısa bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kapsamında, ilçedeki Taşbasan depolamasından Suruç Ovası'na su bırakıldı.
Depolama sahasında düzenlenen törende Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç'un tarihi bir an yaşadığını belirterek, ilçenin makus kaderini bugün yendiğini söyledi.
Suyla Suruç'a bereket, güven ve refahın geldiğini aktaran Küçük, "Artık bu engin Suruç Ovası'nda, rengarenk tarlaların içerisinde sevinç ve ümit dolu insanlar olacak. Gençlerin yarınlarla ilgili olan kaygısı, endişesi, ailelerin ümitsizliği emin olun ebediyen bu toprakları terk ediyor. Bunun için kıymetli bir ana şehadet ediyorsunuz" dedi.
AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu da Suruç'un bir zamanlar hayal denilen bir projeye kavuştuğunu anımsatarak, bu sayede ilçenin öne bir ivme kazanacağını belirtti.
Uslu, önceden bölgede dekara 100 lira verim alınırken Fırat'ın bereketli suları sayesinde dekardan 328 lira kazanç elde edileceğini sözlerine ekledi.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ise Fırat Nehri üzerinde yapılan bu projenin parmakla gösterilecek bir eser olduğunu aktararak, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Yapılan konuşmaların ardından ilk etapta 35 bin dönüm araziye su sağlayacak olan sağ sahil sulama kısmına su bırakıldı.
Törene, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkerim Gök, GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz ve vatandaşlar katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER