ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 17:02

Sürmene’de maviyemiş fidanı dağıtıldı

Sürmenede maviyemiş fidanı dağıtıldı


Doğu Karadeniz Bölgesi'nde uygulanan DOKAP-TARIM projesi kapsamında Trabzon'un Sürmene ilçesi Kahraman köyünde maviyemiş fidanı dağıtıldı.

Tarım İl Müdür Vekili Mustafa Mazlum, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Yaşar Seyis’in de katıldığı törende fidan dikimi çiftçilere uygulamalı olarak gösterildi. Mazlum, "Çiftçilere yüzde 90 hibe desteği sağlayan projenin 2013 yılı ödeneğinden ilk olarak Kahraman köyünde üç çiftçimize 4 dekarlık bahçe kurulumu için Bluecrop, Duke ve Nelson çeşidi 1000 adet mavi yemiş fidanı dağıtımı yapıldı." dedi.

Mustafa Mazlum, yaptığı konuşmada, son zamanlarda maviyemiş meyvesinin sağlık açısından önemi her geçen gün insanlar tarafından daha çok anlaşıldığından tüketimine ilişkin talebin de bu oranda artığını söyledi. Bu meyvenin üretiminin çok daha önemli hale geldiğini belirten Mazlum, bölgenin iklim ve toprak özelliklerinin bu meyveye uyumlu olması değerlendirildiği takdirde il genelindeki maviyemiş bahçelerinin yeni projelerle artırmak gerektiğini vurguladı. Mazlum, "İlimizde doğal olarak yetişen maviyemiş, ilkim özellikleri ve toprak yapısı bakımından yetiştiriciliği diğer bölgelere göre daha çok avantajlı. Ana ürünümüz olan fındık ve çayın yanında tarım ürünlerimizin çeşitlendirilmesi açısından bu tür bahçelerin arttırılması gerekiyor." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER