ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 14:01

"Surların güvenliği için restorasyon şart"


ABD’li Sarai Sierra’nın kaybolduktan sonra surlarda cesedinin bulunması dikkatleri mezbelelik hale gelen tarihi yapılara ve onların güvenliğine çekti. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, tarihi surların sorumluluğunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu belirterek, “Şu anda surların etrafını temizleyip, gezilebilir hale getirmekten başka çare yok.” dedi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, tarihi surlardaki güvenlik sorunu ile ilgili soruları cevapladı. Surların ‘Marmara Surları’ olarak anıldığını hatırlatan Bilgili, “Surlara yapılacak iki şey var. Birincisi restorasyon yapmak. İkincisi ise çevre düzenlemesi yapmak. Restorasyon uzun zaman alır. Bir süreç halinde başlaması gerekir ama çevre düzenlemesinin acilen ve hemen yapılabilir durumu var. Çevre düzenlemesi yapıldığında turistik gezi güzergahı, çok güvenli bir güzergah haline gelir. Böylece surların insan güvenliği sağlanmış olur ve gezilebilir. İşimizi büyük ölçüde kolaylaştırır. Surların yönetimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Sanıyorum onlar bir çalışma yapıyorlar.” dedi.

Surların etrafının temizleyip, gezilebilir hale getirilmesi gerektiğini anlatan Bilgili, “Surlara çevre düzenlemesi olursa zaten güvenli hale gelecek. Şu anda izbe yerlerden herkes korkuyor. Surlarla ilgili çalışma uzun zaman alır. Bildiğiniz gibi Topkapı civarında biraz sur tadilatı yapıldı ama devam ettirilemedi. O konu biraz tartışmada. Bizim için en önemli iş surları temizlemek ve gezilebilir hale getirmek. Bu hem kazanım hem de güvenliğin sağlanmasıdır.” ifadelerini kullandı. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER