ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 22:59

Suriye'ye yeni BM temsilcisi atandı

Suriyeye yeni BM temsilcisi atandı

El Ahdar el-İbrahimi'den boşalan Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilciliği'ne İtalya ve İsveç vatandaşlıkları bulunan Staffan de Mistura atandı.


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye yetkilileri ve uluslararası toplumla yaptığı uzun istişareler sonucunda İbrahimi'nin yerine de Mistura'nın atanmasına karar verdiğini söyledi.
Arap Birliği ile yaptığı görüşmeler sonucu de Mistura'nın yardımcılığına da Mısırlı diplomat Remzi İzzeddin Remzi'yi atadığına değinen Ban, de Mistura ve yardımcısının sadece BM'nin temsilciliğini yürüteceklerini belirtti.
Suriye'deki krize diplomatik çözüm bulma çabasının büyük diplomatik gayret gerektirdiğini de vurgulayan Ban, sorunun sadece siyasi olarak çözülebileceği görüşünü yineledi.
Ban, uluslararası toplum ve özellikle BM Güvenlik Konseyi'nden Mistura'ya çalışmalarında destek vermelerini istedi.
-Suriye muhalefeti memnun-
Suriye muhalefetinin BM özel Temsilcisi Necib Ghadbian, atamanın duyurulmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, Suriye Koalisyonu olarak atamadan memnuniyet duyduklarını belirterek, Cenevre Bildirisi'nde kabul edildiği üzere Suriye'de demokrasiye geçiş sürecinin sağlanabilmesi için de Mistura ve ekibiyle yakın çalışmayı beklediklerini kaydetti.
-Üçüncü temsilci-
Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından, bu göreve önce eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan atanmış ancak soruna diplomatik çözüm bulunamadığı için 2012 yılında istifa etmişti.
Annan'ın yerine atanan El-Ahdar el-İbrahimi de ülkede şiddetin durmaması ve ölü sayısının 150 bini aşması nedeniyle 31 Mayıs'ta görevinden ayrılmıştı.
İsveç'te 1947'de doğan Staffan de Mistura, daha önce BM'nin Irak, Lübnan, Somali, Balkanlar, Irak ve Afganistan operasyonlarında çalışmış ve İtalyan hükümetinde görev yapmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER