ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ocak 2014 Cuma 18:01

Suriye’ye İnsanı Yardım Konferansı Sonuç Bildirisi yayınlandı


Suriye'ye komşu ülkelerin dışişleri bakanları, Suriye'deki insanı durumu ele almak için Şanlıurfa'nın Harran ilçesindeki konteyner kentte toplandı. BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı toplantıda Suriye halkına yapılması öngörülen insani yardım görüşüldü. Toplantı sonrası 'Suriye’ye İnsanı Yardım Konferansı Sonuç Bildirisi' yayınlandı.

Bildiride, Türkiye’nin yanı sıra Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır’dan Bakanlar ile üst düzey temsilciler, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile birlikte Suriye’deki şiddet ortamından kaçan sığınmacılara ev sahipliği yapan bölge ülkeleriyle dayanışmayı arttırmaları için uluslararası topluma çağrıda bulunuldu.

Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Şanlıurfa yakınlarındaki Harran-Kökenli Geçici Barınma Merkezi’nde basın mensuplarına dağıtılan ortak açıklamada katılımcılar Suriye’deki krizin neden olduğu insani acının tüm bölgede istikrarsızlık meydana getiren etkisinden ve küresel barış ile güvenlik için oluşturduğu tehditten duyulan üzüntü ifade edildi. Katılımcılar, sığınmacı akımının Suriye’de sürmekte olan insani trajedinin bir sonucu olduğunu ve Suriye’de istikrar ile güvenliğin yeniden tesis edilemediği takdirde, çözüme ulaşılamayacağı yinelendi. Beş ev sahibi ülke ile BMMYK bildiride, “İhtilafa askeri bir çözüm bulunamayacağı açıktır. Çözüm siyasi olmalıdır” şeklinde beyanda bulunup, “22 Ocak tarihli II. Cenevre Konferansı’nda, ihtilafın tüm taraflarının aralarındaki görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak biraraya gelmek suretiyle, çatışmaya son verecek bir siyasi sürece götürecek somut adımların atılması için çağrıda bulunuyoruz. Cenevre Konferansı Suriye’deki çatışmaların insani boyutuna ve Suriye halkının çektiği dayanılmaz acılara kayıtsız kalmamalıdır. Çatışmanın tüm kurbanlarına Suriye içerisinde yerleri nerede olursa olsun, insani yardım kuruluşlarının engelsiz erişimi için koşullar yaratılmalıdır.” şeklinde açıklama yaptı.

TOPLANTI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ‘‘Bugünkü yüksek düzeyli toplantıya Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres tarafından eşbaşkanlık yapılmıştır. Toplantıya, ayrıca Irak Dışişleri Bakanı Hoshyar Zebari, Ürdün Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı İbrahim Saif, Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Randa Labib, Lübnan Sosyal İşler Bakanı Başdanışmanı Makrab Malaeb katılmışlardır. Bu toplantı, son 20 yıldır dünyada ortaya çıkan en büyük ve kapsamlı sığınmacı akınına karşı BMMYK ile sığınmacılara ev sahipliği yapan başlıca ülkeler arasında üst düzey bölgesel koordinasyonun bir parçasıdır.

Katılımcılar, Ekim 2013 ayı başında BMMYK İcra Komitesi oturumu sırasında gerçekleştirilen, Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapan ülkelerle dayanışma ve yük paylaşımı konusundaki üst düzeyli konferansın sonuçlarını teyit etmişlerdir. Anılan konferans sırasında, BMMYK’nın yönetim kurulunda bulunan yaklaşık 90 üye ülke, sığınmacıların desteklenmesi için komşu ülkeler üzerindeki yükün azaltılması konusunda daha çok mali yardım ve dayanışma çağrısında bulunmuşlardır. Bugünkü toplantının ardından, Bakanlar, ülkelerine mali desteğin arttırılmasının yanı sıra, Ortadoğu dışındaki ülkeler tarafından daha fazla sayıda Suriyeli sığınmacı kabul edilmesi gibi yük paylaşımı önlemlerinin alınması için uluslararası desteğe ihtiyaç duyulduğunu kaydetmişlerdir. Ayrıca, kalkınma aktörleri ile mali kuruluşlarca sığınmacılara ev sahipliği yapan ülkelere verilen desteğin kapsamının arttırılması yönünde çağrıda bulunmuşlardır.

Bakanlar ile BMMYK, diğer ülkeleri, koruma talep eden Suriyeliler için sınırlarını açık tutmaları, yeniden yerleştirme ve insani kabul programlarının sayılarının artırılması ve Suriyelilere aile birleşimi işlemleri ile daha esnek vize şartları uygulamaları konularında teşvik etmişlerdir. İlave olarak, BMMYK, Suriyelilerin Suriye’ye ve sığınmacılara ev sahipliği yapan bölge ülkelerine geri gönderilmemeleri için küresel moratoryum çağrısında bulunmuştur.

DELEGELERİN MEMNUNİYETİ İFADE EDİLDİ

Delegeler iki gün önce Kuveyt’te düzenlenen ikinci uluslararası donörler konferansının sonuçlarının memnuniyetle karşılandığını belirtmişlerdir. Söz konusu konferansta, bölgedeki sığınmacıların yanı sıra Suriye’de insani yardım ihtiyacı bulunanlar için 2.4 milyar dolar tutarında bağış taahhüdünde bulunulmuştur. Bakanlar, kitlesel akın nedeniyle ağır baskı altında bulunan mültecilere ev sahipliği yapan yerel topluluklara da daha fazla yardım çağrısında bulunmuşlardır.

Halihazırda Lübnan’da yaklaşık 869 bin, Ürdün’de 600 bin, Türkiye’de 582 bin, Irak’ta 213 bin ve Mısır’da 132 binden fazla olmak üzere, bölgede 2,3 milyon kayıtlı Suriyeli sığınmacı bulunmaktadır. Hükümetler gerçek rakamların çok daha fazla olabileceğini tahmin etmektedirler. Ayrıca, Suriye içinde tahmini olarak toplam 6.5 milyon yerinden edilmiş insan bulunmaktadır.

Toplantıda delegeler ayrıca, üç kritik konuda ortak çalışmalarını yoğunlaştırma konusunda mutabakata varmışlardır. Bunlar; yeniden yerleştirme ve insani kabul, kamuoyunda farkındalık arttırımı ile savunma ve Suriye içine insani yardımların erişimi ve dağıtılması konularıdır.

Konuk heyetler, bu toplantıya ev sahipliği yapan Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine teşekkürlerini sunmuşlardır.’’

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER