ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 13:52

Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları


İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Suriye'ya olası bir askeri müdahalenin ''tüm bölgeyi zehirleyebileceğini'' söyledi.
İspanyol düşünce kuruluşu Nueva Economia Forum'un organize ettiği bir toplantıda konuşan Margallo, Suriye kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu.
''İspanya, Suriye meselesinde bir askeri müdahale olasılığını şimdiye kadar hiç düşünmedi'' diyen Margallo, diyalog yolunu açık tutan diplomatik bir çözümde ısrarcı olduklarını vurguladı. Margallo, bir soru üzerine, Suriye'ye olası bir müdahalede İspanyol askeri üslerinin de kullanılmasına ilişkin ABD'den kendilerine gelen bir talep bulunmadığını da açıkladı.
St. Petersburg'daki G20 zirvesinde, "İspanya dahil 4 AB ülkesinin de imzasının olduğu, toplam 11 ülkenin aldığı Suriye ile ilgili ortak kararın daha sonra diğer AB üyelerince de desteklenip, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından da alkışlandığını" ifade eden Margallo, dış politikada AB ve ABD'nin ortak hareket etmesi halinde Suriye gibi bir krizin çözümünün daha kolay olacağını savundu.
Suriye'nin kimyasal silah kullandığının BM gözlemcileri tarafından net bir şekilde belirlenmesi halinde bunun karşılığı olması gerektiğini vurgulayan Margallo, ''Eğer Suriye kimyasal silah kullanmışsa, dünyanın, bu tip şeylerin kullanımının sonucunun karşılıksız olduğunu düşünmemesi ve böyle bir şeyin tekrarlanmaması için acil bir cevap verilmesi gerekmektedir ama bu askeri müdahale olmamalıdır'' dedi.
Suriye'de tarafların uzlaşması ve demokrasiye geçiş sürecine başlanmasını istediklerini kaydeden Margallo, bu zamana kadar iki kez görüştükleri Suriyeli muhalif gruplarla yakın bir zamanda Madrid'de 3. bir toplantı yapmayı planladıklarını ifade etti.
Margallo ayrıca, Mısır ve Suriye'de yaşananların daha da büyümesi halinde, bunun, İspanyol ekonomisinin krizden çıkmasını geciktirmek gibi olumsuz bir etkisi olabileceğini söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER