ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 17:56

Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları


Fransa'da, Suriye'ye olası müdahale ile ilgili iktidar ve muhalefet arasında ortaya çıkan gerilim giderek büyüyor.
Müdahaleye ilk önce sıcak bakan ancak İngiltere ve ABD'nin yavaş davranması sonucu tavır değişikliğine giden anamuhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) ile iktidardaki Sosyalist Parti yöneticileri, yaptıkları açıklamalarla birbirlerine sert eleştiriler yöneltti.
Sosyalist Parti sözcüsü Harlem Desir'in, muhalefeti "üstü kapalı biçimde Nazi yönetimindeki Almanya ile işbirliği yapan Fransız yönetimine benzetmesi" sert tepkiyle karşılandı. UMP yönetimi, Desir'in derhal özür dilemesi için Sosyalist Parti'nin uyarıda bulunmasını istedi.
Desir, Suriye lideri Esed'in sağcı Nicolas Sarkozy iktidarı döneminde 2008 yılında Paris'e davet edilmesini hatırlatarak, muhalefeti ''Münih ruhuyla''hareket etmekle suçlamıştı.
Nazi Almanya'sı, Fransa, İngiltere ve İtalya arasında 1938 yılında Münih'te yapılan anlaşma, eski Çekoslovakya'nın bölünmesine zemin hazırlamıştı.
Olası müdahaleye ilk etapta sıcak bakan muhalefet, daha sonra BM gözlemcilerinin raporunun açıklanmasının beklenmesi gerektiği yolunda görüş bildirmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER