ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 17:53

Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları


İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesinin Suriye'ye olası askeri müdahaleye dahil olmayacağını ancak Suriye konusunda diplomatik ve siyasi destek vermeye devam edeceğini söyledi.
Hague, Sky haber kanalına yaptığı açıklamada, "Parlamento görüşünü ortaya koydu. Her hafta, cevabı hayır olan bir soruyu parlamentoya sormanın gerçekçi olmadığını düşünüyorum" dedi.
William Hague, ülkesinin ABD ile ilişkileri konusunda ise ilişkilerin çok güçlü olduğunu ve İngiltere'nin Suriye konusunda diplomatik ve siyasi destek vermeye devam edeceğini ifade etti.
ABD Başkanı Barack Obama'nın, Suriye'ye askeri müdahaleyi Kongre üyelerine sorma kararına saygı gösterdiklerini ve desteklediklerini belirten Hague, şöyle konuştu:
"ABD, aramızdaki özel ilişkilerin sürdüğünü açıkça ortaya koydu. Ülkemizdeki demokratik süreçlere saygı gösterdiğimizi anlıyorlar. Dolayısıyla biz de aynı şekilde onlardaki süreçlere saygı göstermeliyiz. Kongre'deki tartışmaya dahil olmayacağız ama mevcut tehditle yüzleşilmesi gerektiğine inanıyoruz ve eğer şimdi yüzleşilmezse bu tehdit daha da büyüyecektir."
İngiliz basını, Obama'nın dün açıkladığı askeri müdahaleyi Kongre'ye sorma kararının ardından İngiltere'nin yalnızlaşacağı korkusu taşıyan bazı bakanların rahatladığı yorumlarına yer verdi.

-"İstifa etmeyi düşünmedim"

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) lideri Nigel Farage'ın istifa etmesi gerektiği çağrısına da yanıt verdi. Hague, "istifa etmeyi hiç düşünmediğini, Başbakan David Cameron'ın oylama sonucunun ardından herkesin işine devam etmesini söylediğini" kaydetti.
İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası bu hafta, "Suriye'ye askeri müdahaleyi de kapsayabilecek güçlü bir insani tepkinin verilmesi gerektiği" yönündeki hükümetin prensip önergesini, 272'ye karşı 285 oyla reddetmişti. Hükümetin verdiği önergenin 13 oy farkla reddedilmesi, Cameron için "büyük bir yenilgi" olarak değerlendirilmişti.
Öte yandan Sunday Times gazetesi, İngiltere'nin Suriye'ye olası askeri müdahalede yer almayacağını açıkladığını ancak "İngiliz özel SAS güçlerinin kimyasal silah stoklarının yerleriyle ilgili istihbarat toplamak için Suriye'ye girip çıktıklarını" yazdı.
Gazete ayrıca, İngiliz istihbarat birimlerinin de Suriye radyo sinyallerini ve iletişimi dinleyerek, bilgileri Amerikalı müttefikleriyle paylaştığını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER