ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 07:41

Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye Temsilcisi Halid Hoca, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Suriye yönetimine ordusunu yeniden konuşlandırması için fırsat verdiğini söyledi.

Hoca, AA muhabirine Obama'nın Suriye'ye muhtemel askeri müdahale ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi. ABD'nin başta İsrail olmak üzere Suriye'ye komşu ülkelerin güvenliği dışında başka bir şeyi önemsemediğini belirten Hoca, "ABD Başkanı Obama, Suriye yönetimine ordusunu yeniden konuşlandırması için fırsat verdi. Suriye halkının akan kanları onun için birşey ifade etmiyor" dedi.

Hoca, "Obama'nın açıklaması, Suriye'ye yapılacak muhtemel askeri müdahalenin Esed rejimi tarafından katledilen 130 bin şehide, ülkelerinden ayrılan 7 milyon mülteciye veya sayıları 200 bine ulaşan rejim hapishanelerindeki tutuklu ve kayıplara cevap niteliği taşımayacağını ortaya koyuyor" diye konuştu.

Obama'nın askeri müdahale girişiminde bulunma nedeninin, Esed rejiminin kimyasal silahı uzun menzilli füzelerle kullanması olduğunu ifade eden Hoca, "Bu da başta İsrail olmak üzere ABD'nin bölgedeki müttefikleri için tehlike arz ediyor. ABD, Suriyelilerin kanını değil, İsrail'in güvenliğini umursuyor" dedi.

Suriye yönetiminin Scud füzesi, roket gibi savaş teçhizatı kullandığına değinen Hoca, "Bütün bunlar, masum insanları öldürmek için kullanılan kitle imha silahlarıdır. Obama, Esed rejiminin bu silahlarla gerçekleştirdiği katliamlara hiç değinmedi. Bu da onları ilgilendiren en önemli noktanın kimyasal silah kullanımı olduğunu gözler önüne seriyor" ifadelerine yer verdi.

Hoca, Obama'nın topu ABD Kongre'sine attığını, İngiltere Başbakanı David Cameron'un da aynı şeyi yaparak Suriye rejimine fırsat verdiğini söyledi.

- "ABD ve Rusya arasında bir anlaşma yapılabilir"

Rusya'nın son dakika diplomasisinin sonuç verdiğine değinen Hoca, ABD ile Rusya arasında Rusya'nın Esed yönetiminin kimyasal silahı bir tehdit unsuru olarak kullanmayacağını garanti ettiği bir anlaşma yapılabileceğini, böylelikle Suriye rejiminin görevine devam edeceğini öne sürdü.

Hoca, Obama'nın Suriye'ye askeri müdahale konusunu Kongre'ye havale etmesinin 9 gün daha beklenmesi anlamına geldiğini, bunun da Esed yönetimine kimyasal silahla gerçekleştirilen katliamın ardından askeri konumunu değiştirmesi ve sivilleri kalkan olarak kullanması için yeterli vakti vereceğini ifade etti.

Obama'nın Esed yönetimini düşürmeyi hedeflemediğini de belirten Hoca, Obama'nın sadece kimyasal silah kullanılmış olmasını önemsediğini ve bundan dolayı rejimi cezalandırmayı düşündüğünü kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER