ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 22:58

Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları


Hollanda'da parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde bulunan partilerin büyük çoğunluğu, hükümetin, Suriye krizi konusunda BM uzmanlarının yaptıkları araştırmanın sonucuna göre bir tutum belirlenmesi yönündeki görüşünü destekledi.
Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ve Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert'in katılımıyla toplanan Meclis Dış İlişkiler Komisyonu, Suriye krizini görüştü.
BM kararı olmadan başlanacak olası bir askeri harekata soğuk bakan komisyon üyeleri, Türkiye'de bulunan Patriot hava savunma sisteminin de saldırı amaçlı kullanılmamasını istedi.
Komisyon üyelerinin Patriotlarla ilgili sorularına muhatap olan Dışişleri ve Savunma Bakanı, füze sistemlerinin savunma amaçlı Türkiye'ye gönderildiğini, saldırı için kullanılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.
Kendilerine Suriye'ye yönelik olası askeri operasyona katılım konusunda herhangi bir talepte bulunulmadığını belirten Dışişleri Bakanı Timmermans, BM Güvenlik Konseyi kararını bekleyeceklerini, uluslararası hukuka uygun bir yetki olmadan bu konuda destek vermeyeceklerini dile getirdi.
Muhalefet partilerinin yanı sıra koalisyon ortakları İşçi Partisi (PvdA) ile Liberal Parti de (VVD), BM'den çıkacak kararın beklenmesi gerektiği görüşünü savundu. Erken bir askeri operasyona karşı olduklarını belirten PvdA milletvekili Michiel Servaes, böyle bir hareketin fayda sağlamayacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER