ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 12:38

Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları


Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde yaşayan Suriyeliler, ülkelerine olası bir müdahaleyi "Beşşar Esed ve ordusundan kurtulmalarını" sağlayacaksa desteklediklerini belirtti.
Çadır kentte yaşayan Esad Taha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldıklarını hatırlattı.
Esed ordusunun çocuk, kadın demeden birçok sivili kimyasal silah kullanarak öldürdüğünü öne süren Taha, Suriye'ye yapılması düşünülen müdahaleyi, "halkın yararına olması durumunda" destekleyeceklerini ifade etti.
Reşa Taha da ''Söz konusu müdahale bizi Esed ve ordusundan kurtaracaksa, ülkemize dönmemizi sağlayacaksa tabii ki memnun oluruz ancak bunlar sağlanmazsa biz yine Türkiye'de kalmaya devam ederiz" diye konuştu.

- Televizyondan takip ediyorlar

Suriyeli Abdulfetteh Hüsni de Suriye'de yaşananları uzakta oldukları için televizyondan takip etmeye çalıştıklarını söyledi.
Hüsni, ABD ve beraberindeki ülkelerden isteklerinin müdahalede askeri ve stratejik noktaların havadan bombalanması olduğunu belirtti.
Esed rejimine bağlı komutan ve bazı askerlerin zorla savaştığını, söz konusu müdahalenin ardından birçok asker ve komutanın ordudan ayrılacağını savunan Hüsni, "Müdahalenin havadan olması durumunda Esed ordusu zayıflayacak ve bizim de ülkemize dönmemiz kolaylaşacak" dedi.
Hüsni, kendilerine kucak açan başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Türk halkına ve yetkililerine teşekkür etti, onlara minnettar olduklarına söyledi.
Mustafa Gazel de Esed ordusunun ülkede çocuk, kadın demeden özellikleri sivil halkı vurduğunu, insanlara zarar vermemesi durumunda askeri müdahaleyi desteklediklerini, kara harekatına gerek olmayacağını aktardı.
Gazel, ülkelerine dönmeleri durumunda Özgür Suriye Ordusu'nun kendilerini koruyacağını belirterek, yapılacak müdahalenin zararının Esed'in Suriye halkına verdiği zarar kadar olmayacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER