ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:09

Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Suriye'ye yönelik uluslararası kamuoyundan gelen baskıların Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, "Burada önemli olan BMGK'nın alacağı karardır. BMGK gerekli kararları alırsa, uluslararası güçler Esed rejimine mesajı çok net bir biçimde verirse, herhangi bir müdahaleye bile gerek kalmadan zaten Esed Suriye'yi terk edecek ve Suriye halkının huzur içinde yaşaması için gerekli adımlar atılacak, Suriye halkı da demokrasisine kavuşacaktır" dedi.
Ankara'da Sheraton Otel'de düzenlenen Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı 2. Genel Kurulu'na katılan Bağış, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Suriye'ye olası askeri müdahalede Türkiye'nin yerinin ne olacağı sorusu üzerine Bağış, Türkiye'nin bugüne kadar Suriye konusunda nerede durduysa bugünden sonra da orada duracağını belirtti. Türkiye'nin duruşunun çok net ve açık olduğunu vurgulayan Bağış, "Türkiye can kaybını engellemek, bölgede huzur ve istikrarın korunması için elinden gelen çabayı sarf etmektedir. Türkiye, hiçbir ülkenin toprağında ya da enerji kaynağında gözü olan bir ülke değildir. Türkiye sadece bölgede akan kanın durmasını arzu etmektedir. Çocukların kitlesel imha silahlarıyla katledilmesini engellemek istemektedir" diye konuştu.
Bağış, Suriye'ye yönelik uluslararası kamuoyu baskılarının Türkiye için çok önemli olduğuna işaret ederek, burada BMGK'nın alacağı kararın önemli olduğuna dikkati çekti.
BMGK daimi üyelerinden bazılarının, bugüne kadar Suriye ile ilişkileri nedeniyle bu ülkeye herhangi bir yaptırım konusunda son derece çekimser, hatta Esed rejimini destekler nitelikte görüntüler verdiğini anımsatan Bağış, şöyle devam etti:
"Ümit ediyorum ki son günlerde hepimizin kanını donduran o minik yavruların ceset görüntüleri, vicdan tatiline çıkmış olan bu zihniyetlerin de yeniden akıllarını başlarına toplamalarına vesile olur ve Suriye'ye gerekli mesajın verilmesi için gerekli adımlar atılacaktır. BMGK gerekli kararları alırsa, uluslararası güçler Esed rejimine mesajı çok net bir biçimde verirse, herhangi bir müdahaleye bile gerek kalmadan, zaten Esed Suriye'yi terk edecek ve Suriye halkının huzur içinde yaşaması için gerekli adımlar atılacak, Suriye halkı da demokrasisine kavuşacaktır."
- Tezkere tartışması
Suriye'ye askeri müdahale durumunda yeni bir tezkereye ihtiyaç duyulup duyulmayacağı konusunda ise Bağış, hükümetin söz konusu tartışmalardan sonra henüz bakanlar kurulu toplantısını yapmadığını söyleyerek, şöyle konuştu:
"Pazartesi günü bunu inceleriz, hukukçularımız bununla ilgili görüşlerini verirler. Eğer halihazırdaki tezkereler yeterli değilse ve hükümetimizin bir tezkere ihtiyacı olursa böyle bir tezkere alma konusunda hükümet bir karar varırsa meclise gideriz. Suriye'den son gelen görüntülerden sonra, hiçbir milletvekilinin tezkereye 'hayır' diyeceğine inanmıyorum. Gerek muhalefet milletvekillerinin gerek iktidar milletvekillerinin Suriye'deki bu katliamı, bu vahşetin durdurmak için atılacak adımları destekleyeceklerine yürekten inanıyorum."
- Rusya'nın tavrı
Bağış, BMGK daimi üyesi Rusya'nın Suriye'ye yönelik tavrında bir değişiklik olacağını umut ettiğini belirterek, olası askeri operasyonun tarihine yönelik yerli ve yabancı basında çıkan haberlere de değindi. Bağış, hiçbir ülkenin bu tür operasyonu davul zurnayla duyurarak yapmayacağını söyleyerek, "Ama gönlümüzden geçen de bunun tek taraflı, herhangi bir ülke tarafından değil, uluslararası camianın ortak bir kararıyla gerçekleşmesidir. Zaten uluslararası camia ortak bir iradeyi ortaya koyabilirse zaten gerekli adımları herkes atacaktır" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER