ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 13:39

Suriye'ye askeri müdahale tartışılıyor


Emrah Yorulmaz - Suriye'ye askeri mühadale tartışmaları sürerken, ülkede tedirgin olan Kürtler, Kuzey Irak'a sığınmaya başladı. Sıcaklığın 50 dereceye ulaştığı bölgede 1.5 saat yürümek zorunda kalan sığınmacılar, Peşmerge kontrol noktasına kadar hasta, yaşlı ve çocuklarını sırtlarında taşımak zorunda kalıyor.

Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları sürerken AA ekibi, Suriye'den kaçanların yolculuğunu görüntüledi. Berik kentinin Dırbelaz köyü yakınında kurulan PYD'ye bağlı silahlı grup Halk Savunma Birliklerinin (YPG) kontrol noktasına gelen Suriyeli sığınmacılar, burada kontrolleri yapılarak kayıt altına alınıyor.

Yükleri ağır, yaşlı, hasta ve çocukların da aralarında bulunduğu sığınmacılar, büyük zorluklarla Suriye'den kaçmaya çalışıyor. Hava sıcaklığının 50 dereceyi bulduğu bölgeye araçlarıyla gelen sığınmacılar, 1.5 saat yürüme mesafede bulunan Peşmerge kontrol noktasına ulaşmaya çalışıyor. Bazı sığınmacılar ise at ve eşekler kiralayarak hastalarını, yaşlılarını ve bazı eşyalarını taşıttırıyor.

BM ve Kürt yetkililer tarafından kayıt altına alınan Kürt sığınmacılar, daha sonra yürüyerek Zaho'ya bağlı Şileki bölgesindeki Peşmerge kontrol noktasına ulaşıyor. Peşmergeler, buz ve su ikram edilen Kürt sığınmacıları, buradan araçlarla Erbil, Süleymaniye ve Duhok'a gönderiyor.

Son günlerde yaklaşık 2 bine yakın Kürt sığınmacının sınırı geçtiğini kaydeden yetkililer, Suriye'ye müdahale tartışmaları netlik kazandıkça göç edenlerin sayısının arttığını bildirdi.

Suriye'de süren çatışma nedeniyle ev ve eşyalarına el konulduğunu belirten sığınmacılar, ABD'nin askeri saldırı yapacağını açıklamasının ardından bu ülkeyi terk etmeye başladıklarını anlattı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER