ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 18:47

Suriye'nin kuzeyinde insan hakları ihlalleri

Suriyenin kuzeyinde insan hakları ihlalleri

Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi, Suriye'nin kuzeyinde Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) kontrolünde olan bölgelerde insan hakları ihlallerinin arttığını bildirdi.


Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi tarafından Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, KurdWatch adlı çalışma grubunun Suriye'nin kuzeyinde tespit ettiği insan hakları ihlalleri hakkında bilgi verildi. Toplantıya, siyasi baskıya uğrayan ve işkence gören tanıklarla, saldırıda hayatını kaybeden muhalif isimlerin yakınları da katıldı.
KurdWatch sorumlusu Eva Savelsberg yaptığı açıklamada, 2009 yılından bu yana Suriye'nin kuzeyindeki insan hakları durumunu takip ettiklerini belirtirken, son dönemde PYD'nin kontrolündeki bölgelerde Halk Savunma Birlikleri'yle (YPG) bağlantılı adam kaçırma, işkence olaylarında artış olduğunu, en az 32 siyasi cinayet işlendiğini kaydetti.
Savelsberg, "Geçmişte Suriye'de ağırlıklı olarak istihbaratın Kürtlere yönelik insan hakları ihlallerini görüyorduk. 2011'in ortasında çok büyük bir değişiklik oldu. O tarihten bu yana şunu görüyoruz: Kürt bölgelerinde PKK'nın Suriye kanadı olan PYD'nin artan insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya kalıyoruz" şeklinde konuştu.
1998-2011 yıllarında Suriye rejiminin PYD üyelerine karşı çok yoğun baskı uyguladığını belirten Savelsberg, rejime karşı ayaklanmanın başladığı 2011'de bu durumun çok büyük ölçüde değiştiğini belirterek, "PYD, Suriye rejimiyle işbirliği yaptı, resmi ya da gayriresmi bir ittifak oluşturdu. Özellikle başlarda PYD bölgedeki rejim karşıtı gösterileri engelledi. Bugün de bu muhalif hareketleri baskı altında tutmaya devam ediyor" görüşünü kaydetti.
Savelsberg, Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin yoğun olduğu bölgede keyfi gözaltılar, haftalarca süren tutukluluk olayları, gözaltında işkence ve muhalif partilere silahlı saldırıların sıklıkla görüldüğünü vurgularken, PYD dışındaki partilerin ya da hareketlerin toplantı ve gösteri hakkının engellendiğini kaydetti.
"Siyasi muhalifler sistematik bir şekilde elimine edilmeye çalışılıyor" diyen Savelsberg, son dönemde PYD tarafından uygulanan bir başka stratejinin de muhalif bazı isimleri, kuzey Irak'a, sınır dışı etmek olduğunu kaydetti.
Toplantıda, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından Suriye'nin kuzeyindeki insan hakları ihlallerini mercek altına alan belgesel filmin gösterimi de gerçekleştirildi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER