ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 11:06

Suriyelilerin umudu, İHH


İHH İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) Reyhanlı ilçesindeki lojistik merkezi, iç savaş nedeniyle yaşam mücadelesi veren Suriyelilerin yarasına adeta merhem oluyor.
İHH Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Reyhanlı'da kurdukları İHH Koordine ve Lojistik Merkezi'nin Suriyelilere yönelik sürdürdüğü yardım çalışmaları açısından önem taşıdığını bildirdi.
İHH olarak, olaylar başladığı günden itibaren mazlum Suriyelilerin yanında olduklarını ifade eden Karacaoğlu, yardım faaliyetlerinde Hatay ve Reyhanlı'nın önem taşıdığını dile getirdi.
Suriye'de 3 yıldır süren iç savaşta ülkeye yardım malzemesi yüklü 2 bin 150 tır gönderdiklerini anlatan Karacaoğlu, şunları söyledi:
"Bu yardım tırlarında gıda malzemeleri, bebek bezi ve battaniye vardı. Bunlara ek olarak Reyhanlı'daki koordine ve lojistik merkezimizde kurduğumuz fırında yaklaşık 50 milyon ekmek üretildi. Fırında günlük ortalama 170 bin ekmek üretiyoruz. Bu ekmeklerin yüzde 90'ından fazlası, Suriye'nin içerisinde dağıtılıyor. Ekmek ve yardım malzemelerini ağırlıklı olarak Şam'ın güney bölgesi hariç Rakka, İdlib, Halep, Derrazoor, Lazkiye ve Türkmen bölgelerine gönderiyoruz."
Yaklaşık 5 ay önce kurulan merkezden, yardım malzemesi yüklü günde 15-20 tırın Suriye'ye sevk edildiğini aktaran Karacaoğlu, şöyle devam etti:
"Bu bölgede Reyhanlı ve Kilis'te oluşturduğumuz lojistik merkezlerimiz var. Reyhanlı'daki 23 dönümde kurulu koordine ve lojistik merkezimizde 100'ün üzerinde personel çalışıyor. Burayı yaklaşık 5 ay önce kurduk. Burada aynı zamanda yurt dışından da yardım kuruluşları bizimle çalışıyor. Toplamda 12 grupla yardımları koordine ediyoruz. Günlük ortalama 15-20 yardım tırını Suriye'ye gönderiyoruz. Buradaki arkadaşlarımız ciddi anlamda gayret gösteriyor. Bir çok tehlikeyi göze alıp yardımları Suriye'ye ulaştırıyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER