ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 11:49

Suriyelilerin tek tesellisi Türkiye


Gaziantep’in Nizip ilçesinde Suriyeli sığınmacıların kaldığı konteyner kentte buruk bir bayram sabahı yaşandı. Çocuklarıyla beraber caminin yolunu tutan ve ülkelerinin özgürlüğüne kavuşması için ellerini semaya açan Suriyeliler, ülkelerinden ayrı olmanın hüznünü yaşadı. Yanlarında sadece Türkiye’nin olduğunu söyleyen Şamlı İsmet Ceraşun, "Bu iyiliği biz unutsak bile Allah unutmaz." diyerek duyduğu minneti dile getirdi. AK Parti Gaziantep milletvekilleri Ali Şahin ve Mehmet Sarı da Suriyelileri bayramın ilk günü yalnız bırakmadı.

Konteyner kent içerisindeki camide bayram namazı için saf tutan Suriyeliler, daha sonra ülkeleri için dua etti. Namaz sonrası genci yaşlısı birbirine sarılarak, bayramlarını kutladı. Cami çıkışında şeker ikramı da yapılırken, herkes kaldığı evin yolunu tuttu. Yetişkinlerin oldukça üzgün olduğu görülürken, çocuklar da her zamanki gibi bayramın tadını çıkarmaya çalıştı.

Suriyelilere bayramın ilk günü eşlik eden AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, "Bugün Suriyeli kardeşlerimizle birlikte Nizip konteyner kentimizde Kurban Bayramı namazını eda ettik. Onların yalnızlıklarını paylaşmaya çalıştık. Gerçekten, sevdiklerimizden, doğduğumuz topraklardan uzaklarda, sığınmacı olarak bayrama girmek buruk bir bayram sevinci yaşatıyor. Aynı burukluğu biz de kendileriyle birlikte hissettik. Muhacir kardeşlerimizi yalnız bırakmamak adına bugünkü o burukluklarını, yalnızlıklarını paylaşmak adına, bugün kendileriyle beraber olduk." diye konuştu.

Şam’dan kaçarak Türkiye’ye sığınan İsmet Ceraşun da Ramazan ve Kurban Bayramında ülkesinden ayrı olduğunu belirterek, "Allah bize Türk memleketine gelmeyi nasip etti. Türk kardeşlerimizle kavuştuk. Onlar bayramımıza ortak oldular. Bizler onlardan razıyız. Türk’ün bize yaptığı iyiliği hiçbir zaman unutmayız. Biz unutursak da Allah unutmaz. Bütün Suriyeliler adına Türkiye hükümetine teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

Ahmed Mustafa isimli bir Suriyeli de "Kendi memleketimizde olmamız lazım. Bu bayram mıdır? İnşallah daha güzel günler bizi bekliyor ve memleketimizde bayram yapacağız." ifadelerini kullandı.

Suphi Sabbah isimli Suriyeli bir âlim ise ülkelerinde büyük bir zulmün yaşandığına dikkat çekerek, kendilerine kucak açan Türkiye’ye şükran borçlu olduklarını dile getirdi. Abdulcabbar Ebu Nasir de şunları söyledi: "Bayramdan tat alamıyoruz. Yıkılmış durumdayız. Hiçbir duygumuz, neşemiz kalmadı. Hüzün içindeyiz. Bizim için bayram değil."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER