ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2013 Perşembe 22:35

Suriyelilerin "soğukla" mücadelesi


Dünya Müslüman Alimler Birliği, İslam ülkelerine, uluslararası yardım kuruluşlarına ve özgür halklara, kış şartları ile mücadele eden Suriye halkına acil yardım yapmaları çağrısında bulundu.
Birlikten yapılan yazılı açıklamada, kış şartlarından dolayı Suriye'deki kadın, çocuk, yaşlı ve hastaların içinde bulunduğu sıkıntılı duruma işaret edilerek, "Evleri yıkılan, sokakları bombalanan, yaşlıları, kadınları, çocukları öldürülen, tutuklanan, işkence gören, idam edilen, üzerine kimyasal silah atılan Suriye halkının acıları artıyor. Kış, yağmuruyla karıyla fırtınasıyla bu sıkıntılara ekleniyor. Kış şartları, komşu ülkelere sığınan Suriyelilerin kaldığı kamplardaki acıları da artırıyor. Onları kurtarmak için acil yardım edilmeli" ifadesine yer verildi.
Mülteci kamplarında kalan Suriyelilerin ilaç ve gıda yoksunluğu çektiği, sağlık hizmetinin yetersiz olduğu vurgulanan açıklamada, soğuk ve ilaç yetersizliği nedeniyle hayatını kaybeden çocuklara dikkat çekildi.
"Biz Müslümanlar olarak bu insanlara karşı görevlerimizi tam yerine getiremediğimizde onlar açlıktan ya da soğuktan öldüğünde Allah'ın önünde bundan sorumluyuz" denilen açıklamada, tüm barış, adalet ve insan hakları savunucularına, zalim rejim karşısında özgürlüğünü kazanmak için mücadele veren Suriye halkına destek olmaları çağrısı yapıldı.
Suriye'de etkili olan bastıran aşırı soğuklar, temel gıda ve ihtiyaç maddelerine ulaşmakta zorlanan binlerce kişiyi ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Halep ve Humus'ta şiddetli soğuğa dayanamayan 2 çocuk, donarak hayatını kaybetmişti.
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, devam eden çatışmalar ve rejimin kuşatması nedeniyle açlık ve susuzlukla mücadele eden sivil halkın, zorlu kış şartlarında tamamen çaresiz hale geldiğini belirterek, acil yardım yapılmaması halinde kitlesel ölümlerin başlayacağı uyarısında bulunmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER