ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 15:33

Suriyelilerin sergisine büyük ilgi

Suriyelilerin sergisine büyük ilgi


Kilis'te konteyner kentte ve şehir merkezinde kalan Suriyeliler el işi ve resim sergisi açtı. Suriyeliler, kurslarda yaptıkları resim ve el işi işlerini sergileyip satıyor. Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut ve idare müdürlerinin katıldığı sergiye vatandaşlar da büyük ilgi gösteriyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Kilis’e yerleşen Suriyeliler, savaşın kötü izinden kurtulmaya çalışıyor. Suriyelilerin sergilediği el işi ve resim sergisinde stantları tek tek gezen Vali Tapsız, özellikle çocukların yapmış olduğu barışı simgeleyen resimleri inceledi. Burada satılan ürünler bir nebze olsun Suriyeli misafirlerin ailelerine maddi destek sağlayacak. Serginin en büyük sürprizi ise bir Suriyelinin, kara kalemle Vali Tapsız'ın resmini çizmesi oldu.

Vali Tapsız, yaptığı konuşmada, “Suriyeli öğrencilerimizi kendi öğrencilerimizden hiç ayırmadık. 6 ay boyunca yaptıkları resim ve el işi işlerini sergiliyorlar. İçlerinde çok yetenekli çocuklarımız var. Vatandaşlarımız, burada sergilenen ürünlerden alarak Suriyeli kardeşlerimize katıda bulunmuş olacaklar. Ülkelerindeki savaş ortamından kaçan bu kardeşlerimizle empati kurup onların çektiği sıkıntıları, bu zulmü görüp ona göre yardımcı olmamız gerekiyor. Kilis halkı ve Türk milleti bunu görüp Suriyeli kardeşlerimizi kucaklıyor. Onlarla her şeyi paylaşıyorlar. Türk halkı bir destan yazıyor. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER