ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 18:49

Suriyeliler Türkiye'ye sığındı


Türkiye sınırı yakınındaki Atme kasabası ile Kah ve Akrabat köylerinin Suriye ordusuna ait savaş uçaklarınca bombalanması sonucu, bölgeden kaçan çoğunluğu kadın ve çocuk çok sayıda Suriyeli, Türkiye'ye sığındı.
    
Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan aralarında yaralıların da bulunduğu Suriyelerin bir kısmının gözü yaşlı şekilde kucaklarındaki çocuklarıyla ülkesini terk ettiği gözlendi.
    
Kimisi bulduğu otomobille, kimisi motosiklet üzerinde bombardımandan kaçan Suriyelilerin korku içerisinde olduğu görüldü.
    
Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyü sınırından Türkiye'ye geçen ve Atme Kasabasından gelen Muhammed Said, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 ay önce Cebil-i Zaviye'den Atme kasabasına ailesiyle birlikte sığındığını kaydetti.
    
Bugün Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının bulundukları kasabayı bombaladığını ve Atme'deki evine 2 bomba isabet ettiğini vurgulayan Said, ''Bombardıman sırasında evde değildik. Bombanın bir tanesi Özgür Suriye Ordusu'nun bulunduğu karargaha isabet etti. Çok sayıda yaralı var. Benim gördüğüm 10 kişiydi sadece, çevre köylerde yaralılar olduğunu da öğrendim. Bombardıman nedeniyle üzerimizde uçaklar uçarken Türkiye sınırına geldik'' diye konuştu.
    
Atme Kasabası yakınındaki çadırlarda kalan Ahmet Alla, Hama'dan iki aya önce 11 kişilk ailesiyle geldiğini ve güvenli diye burada yaşamaya başladığını kaydetti.
    
Çadırda oturdukları sırada Suriye savaş uçaklarının Atme kasabasını bombaladığını belirten Ala, ''Çok korktuk. Bu nedenle ailemle birlikte Türkiye topraklarına geçtik. 6 ay önceki çatışmalarda şarapnel parçası gözüme ve kulağıma isabet etti. Bu nedenle gözüm tam olarak görmüyor. Çok zor durumdayız. Artık, bu sıkıntılar bitsin ki ülkemize, evimize bir an önce dönelim ve huzurlu bir şekilde yaşayalım'' dedi.
    
Atme'deki bombardımanda yaralanan 15 yaşındaki Ahmed Vahap ise, ''Bizi yaktın Esed, Allah'ından bul'' diye tepki gösterdi.
    
Baba Mehmed Vahap da, Suriye uçaklarından atılan bombalardan oğlunun karnından yaralandığını ve ilk tedavisinin Atme'de bulunan bir evde yapıldığını, ardından da Türkiye'ye geldiklerini ifade etti.
    
Daha önce Cebil-i Zaviye'den Atme'ye geldiklerini vurgulayan baba Vahap, ''Esed, gittiğimiz her yeri vuruyor. Artık nereye kaçacağımızı bilmiyoruz. Oğlum vuruldu, çok şükür ki hayatta. Tedavisi için Türkiye'ye sığındık. Artık bu zulüm bir an önce bitsin'' dedi.
    
Atme'deki çadır kentten sorumlu Muhammed Haçkara da çadır kentte kalan Suriyelilerin durumların çok kötü olduğunu dile getirdi.
    
Diğer ülkelerin artık yaşadıklarını görmesi gerektiğini ifade eden Haçkara, şunları söyledi:
    
''Çoluk çocuk, yaşlı demeden herkes ülkelerini terk edip geliyor. Türkiye'ye gelene kadar çok sıkıntı çekiyor ve yolda ölenler de oluyor. Bu insanlar, uçaklardan atılan bombalardan ve çatışmalardan kaçıyor. Türkiye ile her zaman bir milletiz ve kardeşiz. Türkiye bu insanlara sahip çıkmaya devam etsin. Atme, Kah, Akrabat'ta ve sınırın birçok yerinde savaş uçakları gezdi ve bombaladı. İnsanların üzerine bomba yağdırdılar. Çok sayıda insan yaralandı. Yaralıların bir kısmı Suriye'deki ev hastanelere kaldırıldı. Buralarda tedavi ediliyor. Bir kısmı da zor koşullarda Türkiye'ye geldi. 10 binden fazla insan da Türkiye sınırına gelmek için mücadele ediyor.''
    
Bu arada Türkiye'ye gelen Suriyeliler, bombardımanın bitmesinin ardından sınırdaki askerler tarafından Suriye tarafında oluşturulan çadırlara geçmeleri konusunda uyarıldı.
    
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER