ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 13:19

Suriyeliler soğukla da mücadele ediyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Hatay'da kendi imkanlarıyla kiraladıkları evlerde kalan Suriyeliler, soğukla da mücadele ediyor.


Yayladağı ilçesinde çoğunluğu harabe durumdaki evlerde kalan Suriyeliler için kış çetin geçiyor.

Çürüyen çatı ve pencereleri onararak, soğuktan korunmaya çalışan, yardım dernekleri ve hayırseverlerin desteğiyle hayata tutunmaya gayret eden Suriyeliler, savaşın bitmesini ve ülkelerine dönebilmeyi umut ediyor.

Kiraladıkları 2 odalı evde 9 kişi kaldıklarını belirten Ebu Molla Hasan, soğuğa ve yağmura karşı evin açık bölümlerini kartonla kapatmaya çalıştığını söyledi.

Muhammed Ajuzi de maddi durumları olmadığı için ev kiralayamadıklarını, 7 kişilik ailesiyle akrabasının yanına sığınmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Bir hayırseverin, kullanmadığı evini kendilerine ücretsiz verdiğini anlatan Ajuzi, "Kaldığımız evin çatısını, pencerelerini onarıyorum. Duvar ustası olduğum için elimden iş geliyor. Her şeye rağmen halimize şükrediyoruz" dedi.

Üç kardeşiyle tek odalı evde kalan Mutez Molla ise havanın her geçen gün daha da soğuduğunu ifade ederek, "Oturduğumuz evin sahibi kira almıyor. Ancak durumumuz hiç iyi değil. Sobada yakacak odun bulamadığımız günler oluyor. Evimizi ısıtamıyoruz ancak çok şükür canımız güvende" diye konuştu.

- "Devlet ve halk yardımlarını esirgemiyor"

Suriye Türkleri Derneği yardım dağıtım sorumlusu Muhammed Kömürcü de çadır kentlerde kalan Suriyelilerin soba, kıyafet ve battaniye ihtiyacının AFAD ve Türk Kızılayı tarafından karşıladığını, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından verilen kartlarla da gıda temin ettiklerini söyledi.

Çadır kentlerdekilere AFAD'ın kauçuk yatak dağıttığını belirten Kömürcü, Türk Kızılayı ekiplerinin önümüzdeki günlerde mevcut çadırların yerine kışlık çadır kuracağını belirtti.

Türk devleti, sivil toplum kuruluşları ve Türk halkının, evlerde kalan Suriyelilere de yardımlarını sürdürdüğünü vurgulayan Kömürcü, "Evlerde kalan Suriyelilere yaklaşık 1 ay önce AFAD tarafından kuru gıda ve kahvaltılık dağıtıldı. Geçtiğimiz hafta da 900 soba verildi" dedi.

Türkiye'nin ilk günden beri elinden geleni fazlasıyla yapmaya çalıştığını anlatan Kömürcü, "Türkiye, soğuk kış günlerinde yine içimizi ısıtmaya çalışıyor. Devlet halk yardımlarını esirgemiyor" diye konuştu.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER