ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 16:46

Suriyeliler ortak hareket için Şanlıurfa’da toplandı


Suriye’nin Haseki kentinin sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, aşiret reisleri ve tanınan kanaat önderleri ilde birlik sağlamak, Kürt- Arap çatışmasına engel olmak için Şanlıurfa’da toplandı. Kürt, Arap ve çeşitli inanç temsilcilerinin katıldığı toplantıya Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu (SMDK) eski geçici Hükümet Başkanı Gassan Hito da davetli olarak katıldı. Toplantı 3 gün sürecek.

Suriye’nin Haseki kentindeki sivil toplum kuruluşları temsilcileri, aşiret reisleri ve ilde söz sahibi 30 kişi kentin geleceği için Şanlıurfa’da bir araya geldi. Toplantıda kardeş kanının dökülmesinin engellenmesi için ittifak arayışı devam edecek. Toplantıya katılanlar arasında Kürtler, Araplar ve çeşitli inançlarda söz sahibi kişiler bulunuyor.

Harran Otel'de başlayan toplantı 3 gün sürecek. Merkezi Şanlıurfa'da bulunan Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği (ARAPDER) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu (SMDK) eski geçici Hükümet Başkanı Gassan Hito da katıldı. Toplantı öncesi konuşan Gassan Hito, “Bu konferansın amacı bölgede bulunan farklı kültür, ırk ve inançtaki insanların bir noktada birleşmeleri, buluşmaları. Bunun bir başlangıç olmasını istiyoruz. Bölgedeki sıkıntıların giderilmesini ümit ediyoruz. Bundan sonra bütün şehirlerin bu tür toplantıları tertip etmesini temenni ediyoruz.” dedi. 3 günlük toplantının ardından sonuç bildirgesi açıklanacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER