ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 17:18

Suriyeliler, karla çadırda mücadele ediyor

Suriyeliler, karla çadırda mücadele ediyor


Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Mardin’in Kızıltepe ilçesine sığınan Suriyeli göçmenler dondurucu soğuklarda derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor. Yaklaşık 25 ailenin Viranşehir yolunda kurdukları çadırlarda son günlerde yaşanan yağmur ve kar yağışı ile çadırların içini su kaplamış durumda. Çoğu çocuklardan oluşan Suriyelilerin, gıda ve giyeceğe ihtiyacı var.

2 gün önce Halep’ten geldiğini belirten bir Suriyeli, Halep’te yüzlerce insanın öldürüldüğünü, son saldırılarda her şeylerini bırakıp kaçtıklarını söyledi. Suriyeli, "Halep’ten savaştan kaçtık. Herkes öldürüldü. Bir şeyimiz kalmadı. Ne ev, ne yiyecek. Ekmek yok, su yok, elektrik yok. Evimizi bırakıp kaçtık. Burada şehir halkı yardım ediyor. Yakacak getiriyor. Ekmek getiriyor. Ancak perişan durumdayız." dedi.

Resulayn kentinde yaşanan bombardımanda evlerinin harap olduğunu anlatan Cemal isimli Suriyeli ise "Bizde savaş var. Evlerimizi bıraktık. Evlerimizi vurdular, bozdular. Sonra memleketimize döndük. Baktık ki bozulmuş. Yemek yok, elektrik yok, bir şey yok. Harap memleketten başka. Memlekete gittik ve geri döndük. Şimdi çadırda yaşıyoruz. Çocuklarımız hepsi hasta."

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER