ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 14:02

Suriyeliler hem okulla gidiyor hem de Türkçe öğreniyorlar

Suriyeliler hem okulla gidiyor hem de Türkçe öğreniyorlar


Kilis Eğitim Ve Sosyal Etkinlikler Derneği (ESEDER) Kilis’e yerleşen Suriyeli bin 150 vatandaşa; kendi müfredatlarına uygun, lise eğitiminin yanında Türkçe okuma yazma kursu da veriyor.
ESEDER Eğitim Koordinasyon Müdürü Atilla Bolat, Suriyelilerin 3 şubede haftanın 5 günü Türkçe öğrenmek için geldiklerini belirterek, "Suriye’de eğitimi yarım bırakmış gelmiş öğrenciye Suriye'nin müfredatına uygun bir şekilde lise eğitimi veriyoruz. Öğretmenlerimiz, yine Suriye'den gelen, orada öğretmenlik yapan arkadaşlarımız. Biz burada organizasyon yaparak, yer tahsis ediyoruz. Suriyeli öğrenciler ve Suriyeli öğretmenler, burada sanki ülkelerindeymiş gibi normal eğitimlerine devam ediyorlar. 770 kişi burada orta okul ve lise eğitimi alıyor. Bunun dışında, okuma yazma, Türkçe öğrenmek için 380 kişiye okuma yazma ve konuşma eğitimi veriliyor. Öğrenenler gidiyor, yerine yenileri geliyor. Bu, sürekli devam edecek. Ayrıca hiç bir desteğini bizlerden esirğemeyen sayın Valimiz Süleyman Tapsız beye ve Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Arslan beye de çok teşekkür ederim." diye konuştu.

Kilis Eğitim Ve Sosyal Etkinlikler Derneği'nin kendilerine her konuda kucak açtığını ifade eden Suriyeli vatandaşlar da şunları ifade ettiler: "Ülkemizde çıkan savaştan kaçarak Kilis’e sığındık. Her şeyimizi orada bıraktık. Burada, Türkiye Cumhuriyeti bize çok güzel imkânlar sundu. Burada arkadaşlarımızla birlikte Türkçe eğitim görüyoruz. Çocuklarımız da inşallah ileride, eğitimden mahrum kalmadıkları için üniversiteye gideceklerdir. Bizlere bu imkânı sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Ülkemize döndüğümüzde bizler bu iyilikleri unutmayız."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER