ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 13:33

Suriyeliler de karne heyecanı yaşadı


Türkiye’de 16 milyon öğrencinin yaşadığı karne heyecanına, ülkelerinde 2 yıldan bu yana süren iç savaştan dolayı aileleriyle Gaziantep’e yerleşen Suriyeli çocuklar da ortak oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitimler Kursları (GAMEK) bünyesindeki ‘Suriyeli Misafirler Bilgi ve Eğitim Merkezi'nde derslerinden geri kalmamak için 4 aydır eğitim gören öğrenciler, savaştan uzak bir eğitim dönemi geçirmenin mutluluğunu, kendileri gibi Suriyeli olan öğretmenleriyle birlikte yaşadı.

        Suriye’de yaşanan iç savaş, eğitim sistemini de vurdu. Birçok okul bombardıman sonucu yıkılıp yerle bir olurken, hem öğretmenler hem de çocuklar aileleriyle birlikte ülkeyi terk edip Türkiye’ye gelmek zorunda kaldı. Bunlardan birçoğu da Gaziantep’e yerleşti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de GAMEK bünyesinde kurduğu ‘Suriyeli Misafirler Bilgi ve Eğitim Merkezi' aracılığıyla eğitim sorununa çözüm buldu. Böylelikle hem Suriyeli öğretmenler mesleklerine kavuştu, hem de öğrenciler savaşın yıktığı eğitim hayatlarını yeniden devam ettirebilme şansı yakaladı. Yaklaşık 4 aydır eğitimini sürdüren ilköğretim çağındaki 580 öğrenci, karne heyecanı yaşadı. Öğretmenlerinin elinden karnelerini alan çocuklar, aldıkları notları arkadaşlarıyla birlikte inceledi.

        GAMEK Suriyeli Misafirler Bilgi ve Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Büyükaslan, 1’den 8’nci sınıfa kadar 580 Suriyeli öğrencinin karne heyecanına ortak olduklarını belirtti.

        Büyükaslan, “Bugün Türkiye’de karne günü olması dolayısıyla iç savaştan kaçan öğrencilerimize de bu heyecanı yaşatmak istedik ve karnelerini dağıtmış olduk. Bu şekilde hem o ortamdan uzaklaştılar. Hem de bir nevi okul ortamına motive olmuş oldular.” dedi.

        Suriyeli öğretmen Bavaa Elcellud da bir yıldan beri Türkiye’de bulunduklarını ifade ederek, “Suriye’de okullar vurulduğu için çocuklar eğitim göremiyordu. Çocuklar o ortamdan geldikleri için çok üzgünler. Karne heyecanı ile o yaşananları onlara unutturmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

        Suriyeli öğrenci Yumna Keyyeli de kendilerine okul açıldığı için Türklere çok teşekkür ettiğini belirterek, karne almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mahmut Fayez ise Türkiye’de okuma imkânı buldukları için çok mutlu olduklarını, savaş ne kadar sürerse sürsün mühendis olmak için çalışacağını belirtti.

        Heyle Elyusuf da Beşşar Esed’e seslenerek, “Sen bizi aç bırakabilirsin, bizi öksüz bırakabilirsin, vatanımızdan çıkarttırabilirsin ama kalbimizdekileri değiştiremezsin.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER