ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 13:31

Suriyeli sığınmacılar soluğu Diyarbakır'da aldı

Suriyeli sığınmacılar soluğu Diyarbakırda aldı


Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle ülkelerini terk ederek Diyarbakır'a gelen 20 aile, kurdukları çadırlarda barınmaya çalışıyor.
     Halep'ten yaklaşık 20 gün önce sınırı geçerek Diyarbakır'a gelen 20 Suriyeli aile, Diyarbakır-Mardin karayolunun 5. kilometresindeki boş arazide kurdukları çadırlarda kalıyor. Kar yağışı ve soğuk hava, sığınmacıların sıkıntılı günler geçirmesine neden oluyor.
     Suriyeli sığınmacı Haci Casem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'deki iç savaş nedeniyle göç etmek zorunda kaldıklarını belirterek, ''Ailelerimizle birlikte sınırı geçtikten sonra yaklaşık 20 gün önce Diyarbakır'a geldik. Burada çadır kurarak yaşamaya çalışıyoruz. Tekrar Suriye'ye gitmek için hazırlık yaparken kar yağdı. Bu nedenle gidişimizi bir süre daha ertelemek zorunda kaldık'' dedi.
     Öte yandan büyüklerin kaygılarından uzak görünen ve bazılarının yalın ayak olduğu gözlenen Suriyeli çocukların kardan adam yaparak eğlendikleri dikkati çekti.
    
     -''Kampa gönderilecekler''-
    
     Vali Mustafa Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da çadır kent olmadığı için Suriye'den gelen sığınmacı aileleri, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki kampa göndereceklerini söyledi. Vali Toprak, bu konuda ilgililere gerekli talimatın verildiğini belirtti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER