ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 11:59

Suriyeli sığınmacılar için Midyat'ta kamp kuruluyor

Suriyeli sığınmacılar için Midyatta kamp kuruluyor


Suriye’de devam eden iç savaştan kaçan sığınmacılar için Mardin’in Midyat ilçesinde 10 bin kişilik çadır kent çalışması devam ediyor. İki farklı yere yapılan çadırlardan bir kısmı Süryaniler için hazırlanıyor.

Suriyeli mülteciler için Mor Abraham Manastırı arkasında çadır kent kurma çalışmaları devam ediyor. Midyat Kaymakamlığı koordinasyonunda süren çalışmalarda; Devlet Su İşleri Ekipleri sondaj çalışmaları yapıyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Mardin yetkilileri ile Afet ve Acil Durum Komisyonu tarafından çalışmalar takip ediliyor. Sığınmacılar için sahra hastanesi ve eğitim çadırları da kurulacağı belirtiliyor.

Kaymakam Oğuzhan Bingöl, ilçede iki kamp oluşturulacağını belirterek, “İki grup Suriyeli kardeşlerimiz var. Bir grubu Süryani kardeşlerimiz, diğer grubu Müslüman kardeşlerimiz. Bu kamplarda yaklaşık 10 bin kişi barındırılacak. Tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanacak.” dedi.

Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Afet ve Acil Durum Komisyonu Başkanı İsa Kurnaz ise “Çadırların kurulacağı yerler hazırlanıyor; tuvaletler, çamaşırhane, bulaşıkhane, fosseptik çukurları, ara yollar yapım çalışmaları devam ediyor. DSİ tarafından su çıkartılıyor. Bir ay içinde bitirilmesi bekleniyor.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER