ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 22:01

Suriyeli sığınmacılar el ürünleri kermesi açıyor

Suriyeli sığınmacılar el ürünleri kermesi açıyor


Adıyaman'da çadır kentte kalan Suriyeli sığınmacıların yaptıkları el emeği göz nuru ürünler 6- 8 Nisan tarihleri açılacak kermeste satışa sunulacak. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Demokrasi Parkı'nda 6 Nisan'da saat 12.00'de açılacak kermese herkesi davet etti.

Adıyaman'daki çadır kentte 15 Ekim 2012 tarihinden bu yana kalan Suriyeli sığınmacılara Halk Eğitim Müdürlüğü nezdinde el sanatları, dikiş-nakış, tekstil, halıcılık, bay-bayan kuaförü, bilgisayar, okuma yazma, bağlama, Türkçe ve resim konularında mesleki ve kültürel kurslar düzenlendi. Özellikle el sanatları, tekstil, dikiş ve nakış kursundaki kursiyerlerin hazırladığı ürünler 6 -8 Nisan tarihleri arasında Adıyaman Demokrasi Parkı'nda sergilenecek. Bu ürünlerin satışından elde edilecek gelirin Suriyeli sığınmacılara emeklerinin karşılığı olarak verilecek. Sergide ayrıca kursiyerlere sertifikaları verilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Vali Mahmut Demirtaş, “Bu kurslarda toplam 27 usta öğretici görevlendirilmiştir. Kurslara devam eden Suriyeli kursiyer sayısı 1200’dür. İlk defa sosyal bir ortamda bu kurslara katılan bayanlar kurslara büyük ilgi göstermiş, kurs ortamında günlerinin nasıl geçtiğinin farkında bile olmadıkları yapılan ziyaretlerde kendileri tarafından dile getirilmiştir." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER