ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:54

Suriyeli sığınmacı sayısı 1 milyona ulaştı


BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Suriyeli sığınmacı sayısının 1 milyona ulaştığını duyurdu.
     BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, başka ülkelere sığınan Suriyeli sayısının 1 milyonu aştığını, milyonlarca kişinin ülke içinde evlerini terk ettiğini ve her gün yüz binlerce Suriyeli'nin de sınırı geçerek başka ülkelere kaçtığını açıkladı.
     Komşu ülkelerdeki Suriyeli sığınmacı sayısındaki "dramatik" artışa vurgu yapan Guterres, 1 Ocak'tan bu yana 400 bin Suriyeli'nin daha ülkesini terk ettiğini ifade etti.
     Guterres, ailelerini, eşlerini hatta tüm yakınlarını kaybeden sığınmacıların yarısından fazlasının çocuklar ve onların da büyük çoğunluğunun 11 yaşın altında olduğuna vurgu yaptı.
     Kapılarını sığınmacılara açan komşu ülkelere teşekkür eden Guterres, Lübnan'nın nüfusunun sığınmacılarla beraber yüzde 10 arttığını, Türkiye'nin de, sığınmacılara ayrılan 17 mülteci kampı için 600 milyon dolardan fazla harcama yaptığını dile getirdi.
     BMMYK, Haziran'a kadar, ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin sayısının 1,1 milyona ulaşacağını belirtmişti.
     Ancak son gelişmelerle beraber komşu ülkelerdeki sığınmacı sayısının tahmin edilenin çok daha üstünde olacağı tahmin ediliyor.
     Ülkesindeki olaylardan kaçan Suriyeliler, Lübnan, Ürdün, Türkiye, Irak ve Mısır'ın yanı sıra Kuzey Avrupa ve Kuzey Afrika'ya sığınıyor.
     Suriye'de 2 yıl önce başlayan çatışmalarda 70 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, 21 milyonluk nüfusun büyük çoğunluğu ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalmıştı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER