ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 21:43

"Suriyeli sığınmacı sayısı 1 milyona ulaşabilir"


Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Ortadoğu Sözcüsü Rim es-Salim, "Bu yıl sonunda Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı sayısı 1 milyona ulaşabilir" dedi.
     Salim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacıların yükünü en çok Türkiye'nin taşıdığını belirterek, bu yıl sonuna kadar Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı sayısının 1 milyona ulaşabileceğine işaret etti.
     Sözcü Salim, sadece Türkiye'nin 700 milyon dolar maliyetle 17 sığınma kampı kurduğunu ve sığınmacıları kabul için sınırı açık tuttuğunu ifade etti.
     Suriye krizinin devam etmesi ve sığınmacıların komşu ülkelere göçlerinin artmasından endişe duyduğunu belirten Salim, "Bu yıl sonu itibarıyla sığınmacı sayısının 3 milyon 500 bine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Onların 1 milyonu Türkiye'ye sığınmış olacak. Şu an komşu ülkelerdeki kayıtlı sığınmacı sayısı 1 milyon 400 bin, bunların 400 bini Türkiye'de" dedi.
     Sığınmacılara gerekli hizmetin sunulabilmesi için BMMYK'ya maddi destek sunulması gerektiğini söyleyen Salim, BMMYK'nın geçen yıl Kuveyt'te gerçekleştirilen Suriyeliler için uluslararası bağış konferansından 1 milyar dolar istediğini ancak sığınmacı sayısının artması nedeniyle bu miktarın da yeterli olmayacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER