ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 14:38

Suriyeli mülteciler bayramı hüzünlü yaşıyor

Suriyeli mülteciler bayramı hüzünlü yaşıyor


İç savaştan kaçıp Türkiye'de gelerek Malatya’daki Beydağı Konaklama Tesisi isimli konteyner kente yerleştirilen Suriyeliler, Kurban Bayramı'nı, ülkelerinden uzakta geçirmenin üzüntüsünü yaşıyor. Buruk bir bayram sevinci yaşayan Suriyeliler, kucaklaşarak birbirleriyle bayramlaşıyor. Olan bitenlerin farkında olmayan çocuklar, yaşanan sıkıntılara rağmen oynayarak, gülerek yaşamlarını sürdürüyor. Her türlü ihtiyaçları karşılanan Suriyeliler, buna karşın ülkelerine dönecekleri günün hayalini kuruyor.

Konteyner kentte yaşayan Suriyelilerden Türki El Bayırlı, bayramı buruk şekilde yaşadıklarını anlattı. Bayramı bayram gibi yaşayamadıklarına işaret eden Bayırlı, “Böyle bir bayram olsun. Biz böyle bayram istemiyoruz.” dedi. Bayırlı, en yakın zamanda Suriye’ye dönmeyi ümit ettiklerini söyledi.

Koyteyner kentteki bir mahallenin muhtarı olan Mahmut El Ali de Kurban Bayramı’nı buruk da olsa yaşadıklarını söyledi. Sabah bayram namazı için camiye gittiklerini anlatan Ali, ardından yakınlarıyla bayramlaştıklarını ifade etti. Bayramlarının hüzün dolu geçtiğini vurgulayan Ali, tek isteklerinin memleketlerine dönmek olduğunu kaydetti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER