ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 13:59

Suriyeli muhalifler Paris'te toplandı


Fransa'nın ev sahipliği yaptığı bir toplantıda Paris'te bir araya gelen Suriyeli muhalifler, uluslararası toplumdan mali yardım ve ağır silah talebinde bulunarak, vaatlerin yerine getirilmesini istedi.
     Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Riyad Seyf, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, uluslararası camiadan daha fazla mali yardım ve ağır silah beklediklerini ifade etti.
     Yaklaşık 50'ye yakın ülkenin diplomatının da katıldığı toplantıda konuşan Seyf, Suriye'deki çatışmaların şiddetlenmesinin bölge ve dünya barışına da zarar vereceği uyarısında bulundu.
     Uluslararası camianın kendilerine verdiği sözleri tutmasını beklediklerini kaydeden Seyf, "Artık yerine getirilmeyen vaatler dinlemek istemiyoruz" dedi.
     Koalisyonun önemli gruplarından Suriye Ulusal Konsey Başkanı George Sabra da, "Suriye'nin milyarlarca dolara ihtiyacı var. Ancak bizim Şam yönetimini devirebilmemiz için ilk etapta sadece 500 milyon dolara ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.
     Sabra, muhalifler olarak Şam ordusu ile mücadele edebilmek için acil olarak silaha ihtiyaçları olduğunu söyledi.
     Avrupa Birliği yetkililerinin, Suriye'ye yönelik silah ambargosu konusunu gelecek ay Brüksel'de masaya yatırması bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER